ít to už dodržiava.
Rada urobila na začiatku minulého roka prieskum, z 20 oslovených škôl iba Akadémia umení v Banskej Bystrici priznala, že dotazníky pre študentov nepoužíva. Iné školy, najmä Vysoká škola manažmentu - City University, Lekárska fakulta UPJŠ v Košiciach či Ekonomická univerzita v Bratislave používali študentské hodnotenia ešte skôr, ako im to zákon prikázal. Na Univerzite veterinárneho lekárstva v Košiciach sú študentské hodnotenia súčasťou výročnej správy.
Väčšina škôl využila dotazníky až v akademickom roku 2003/2004. Všetky tvrdia, že výsledky majú vplyv na hodnotenie pedagógov, VŠMU už prepustila externého pedagóga, pretože študenti v dotazníkoch opakovane hovorili o jeho nepravidelnej dochádzke. Fakulta ekonomiky a manažmentu Slovenskej poľnohospodárskej univerzity zase znížila pedagógovi odmeny.
Problémom zostáva nízky záujem študentov. Podľa prieskumu ich dotazníky vyplnilo od 0,34 percenta až po 100 percent, priemerne 44,68 percenta.
Na štyroch fakultách Univerzity Komenského môžu študenti vyplniť dotazník na internete, keď sa prihlásia do systému svojím číslom. Rektor František Gahér však tvrdí, že dotazníky spracúvajú anonymne. Študentské hodnotenie by podľa Gahéra malo byť "integrálnou činnosťou riadenia vysokej školy", aby však malo výpovednú hodnotu, treba väčší záujem študentov. Tí sa zatiaľ do hodnotenia príliš nezapájajú.
Prieskum študentskej rady hovorí, že na univerzitách najčastejšie dotazníky rozdávajú študentom priamo na hodinách vyučujúci, ktorých majú hodnotiť, čo môže vyvolať "obavy zo straty anonymity". Vhodné je podľa rady zverejniť dotazník práve na internete a kombinovať to s inými formami, napríklad nechať dotazníky na vrátniciach škôl a podobne. (haj)