Študenti hovoria, že pri hodnotení by sa malo zohľadňovať aj to, ako škola reaguje na požiadvky trhu práce. FOTO - ARCHÍV SME |
ať aj študenti. "Až potom budeme vedieť, za čo platíme, a nekvalitné školy nebudú môcť lákať študentov nízkymi poplatkami," tvrdila Študentská rada vysokých škôl.
S komplexným hodnotením celej školy, nielen jednotlivých odborov, mala Akreditačná komisia začať už minulý rok. "Áno, mali sme zo zákona povinnosť urobiť tento plán, koncom roka 2003 nás však rektori požiadali, aby sme komplexnú akreditáciu posunuli a sústredili sa na akreditáciu študijných odborov," povedal predseda komisie Pavol Návrat. Vysoké školy totiž nemohli prijímať nových študentov na odbory, ktoré ešte nemali akreditáciu.
Po roku komisia stále čaká, kým kritériá hodnotenia posúdi ministerstvo. Návrat hovorí, že cieľom komplexného hodnotenia je zvýšiť kvalitu škôl. Verí, že sa tak stane, pretože "školy sa dozvedia, aké majú nedostatky a čo majú napraviť".
Rovnaký názor má aj Michal Mertyniak zo študentskej rady, upozorňuje však, že dôležité je najmä dobre stanoviť kritériá.
Hovorkyňa ministerstva Monika Murová tvrdí, že kvalitu vzdelávania zlepší už samo spoplatnenie štúdia, pretože ak si "ktokoľvek niečo platí, hneď žiada aj isté záruky kvality". Pomôcť majú aj prospechové štipendiá, ktoré zákon zriadi. Kvalitu podľa nej nemožno očakávať naraz "mávnutím zázračného prútika".
Murová upozorňuje, že na Slovensku práve vznikajú dve agentúry, ktoré budú hodnotiť kvalitu vysokých škôl. Jedna je súkromná, druhú bude podporovať ministerstvo. V budúcnosti sa hodnotenie škôl podľa Murovej odrazí aj v ich financovaní.
ANDREA HAJDÚCHOVÁ