Pred Kapitolom včera robili posledné úpravy pred druhou Bushovou inauguráciou. V národnej katedrále už cez víkend vystavili 1300 párov topánok vojakov, ktorí padli v Iraku. Tisíce ľudí chcú počas prezidentskej prísahy protestovať proti Bushovej politike v Iraku. FOTO - REUTERS
Washington dnes pripomína mesto uprostred bojovej zóny. Centrum je uzavreté, všade sú ozbrojení policajti, nad hlavami krúžia vrtuľníky. George Bush skladá druhú prezidentskú prísahu.
Inaugurácia prezidenta je v posledných rokoch veľkou bezpečnostnou akciou. Na niekoľkých metroch štvorcových sú okolo obeda všetci dôležití ľudia americkej politiky. Tentoraz to ale bude iné: je to prvá inaugurácia po 11. septembri. Bezpečnostné opatrenia sú také prísne ako ešte nikdy.
Sľub
Presne na obed zloží pred budovou Kongresu Bush s rukou na Biblii druhý sľub. V 17-minútovom príhovore načrtne, čo by chcel za štyri roky, ktoré od voličov dostal v novembrových voľbách, dokázať.
Je isté, že bude hovoriť o šírení demokracie na Blízky východ, nevyhne sa Iraku ani sľubom o zlepšujúcej sa americkej ekonomike. Potom pôjde na obed a následne do Bieleho domu. Večer ho čaká deväť inauguračných plesov.
Bezpečnosť
Celé centrum Washingtonu je zablokované. V priebehu posledných dní vyrástli pred múzeami a vládnymi budovami vysoké ploty, cesty zatarasili betónové bariéry. Autá dnes nemajú vôbec povolený vstup.
Nad Washingtonom vyhlásili bezletovú zónu, nebo okupujú len vojenské vrtuľníky. Rušičky majú znemožniť hovory z mobilných telefónov.
Mesto stráži 13-tisíc policajtov a vojakov a ďalšie stovky tajných agentov. Na strechách sú ostreľovači, na letiskách protilietadlové strely, z rieky Potomac všetko kontrolujú lode. Na niektorých staniciach metra rozmiestnili alarmy, ktoré upozornia na chemický, či biologický útok. A všade sú kamery. Dnes sa tu nik ani len nepohne bez toho, že by to v stredisku pár míľ za Washingtonom nezaznamenali.
Protesty
Podľa odhadov príde na inauguráciu až pol milióna ľudí. Z celej krajiny sa schádzajú republikáni, ktorí chcú osláviť víťazstvo. Podstatnú časť však budú tvoriť demonštranti. Bushovi chcú hneď prvý deň v úrade ukázať, že to nebude mať ľahké.
Väčšina z nich vyjadrí nesúhlas s vojnou v Iraku. Časť z demonštrantov pripravovala zrozumiteľné gesto: vyzývali ľudí, aby sa v momente, keď bude okolo nich prechádzať prezidentská limuzína, otočili chrbtom.
Bushova druhá inaugurácia je veľmi citlivá záležitosť. Okrem odporu voči Bushovi samotnému sa do toho mieša aj smútok, ktorý prináša Irak. Mnohí prezidenta kritizujú, že štýl, ktorý si zvolil pre svoj druhý nástup, je dôkazom, že nemá cit pre náladu spoločnosti. Koncerty, oslavy, plesy, bezpečnostné opatrenia. Podľa amerických novín to bude stáť 75 miliónov dolárov. Väčšinu z toho zaplatia Bushovi sponzori a nie daňoví poplatníci. Napriek tomu sa im to v čase, keď v Iraku umierajú americkí vojaci, zdá nemiestne.
Historici Busha bránia: oslavy sa konali vždy, aj v čase vojen. Jedinou výnimkou bol štvrtý nástup Franklina Delana Roosvelta. Na konci druhej svetovej vojny urobil len malú párty v Bielom dome. Oslavovalo sa dokonca aj pri prezidentovi Richardovi Nixonovi, ktorý nastupoval počas vojny vo Vietname.
Teroristi
Väčšina protestov Busha ani políciu nevzrušuje. Už týždne sa však obávajú, že zaútočia teroristi. Oficiálne žiadne varovania nemajú, napriek tomu hrozbu berú vážne. Al-Káida ešte pred voľbami ohlásila, že na útoky si vyberie významné udalosti americkej politiky.
Časopis Time tvrdí, že tajné služby majú dokumenty, ktoré potvrdzujú, že teroristi sa na akciu pripravovali. V hre vraj boli najmä limuzíny, ktoré chceli naplniť horľavými látkami a použiť ich ako bomby.
Všetkých v utorok vydesil muž, ktorý odparkoval svoju dodávku pred Bielym domom a vyhrážal sa, že ju vyhodí do vzduchu. Neskôr sa ukázalo, že to nebol terorista, ani odporca prezidenta Busha. Výbuchom chcel riešiť svoj rodinný problém.
Polícia okamžite ešte sprísnila opatrenia.
Plesy
Busha dnes čaká veľký deň. Ak sa do večera nestane nič, čo by jeho prísahu prekazilo, bude mať ešte jednu veľkú výzvu. Je to vraj takmer také dramatické ako hrozby teroristov: musí obísť všetkých deväť plesov, ktoré organizujú na jeho počesť.
Najlepšie sa asi bude cítiť na plese Texasanov, kde sú ku smokingom dovolené kovbojské čižmy. Aj tam sa od neho ale čaká, že sa s manželkou Laurou objaví na tanečnom parkete. Pred štyrmi rokmi mu novinári zrátali, že na všetkých plesoch dovedna tancoval necelých desať minút.