Japonský inžinier Masajuki Kawai na konferencii v Kóbe predviedol hĺbkové senzory - "tsunametre", ktoré signalizujú hroziace nebezpečenstvo. FOTO - ČTK/AP
"O pár mesiacov záujem o tsunami upadne. Práve teraz musíme chytiť vlak, keď je záujem o túto tému taký veľký," povedal podľa Reuters Peter Pissierssens z oceánografickej komisie pri UNESCO v japonskej Kóbe na konferencii OSN o predchádzaní prírodným katastrofám.
Počet obetí decembrového tsunami stúpol včera o vyše 50-tisíc, keď indonézske úrady započítali medzi mŕtvych aj mnohých nezvestných a ku skoku prispel aj nález mŕtvych tiel v doteraz izolovaných častiach Acehu. V Indonézii tak registrujú 166 320 mŕtvych, celkový počet obetí je už 226 566.
OSN využíva vlnu záujmu po decembrovej prírodnej katastrofe. Nechce sa obmedziť len na tsunami, ale aj na búrky, suchá či tajfúny - teda prírodné javy, ktoré sa dajú s pomerne vysokou úspešnosťou predpovedať. Cieľom je, aby počet obetí - za posledných desať rokov je to 600-tisíc ľudí - klesol na polovicu a vznikol globálny systém varovania pred prírodnými katastrofami.
Aj preto je prioritou stretnutia v Kóbe systém včasného varovania pred tsunami pre oblasť Indického oceána. To ako by mal fungovať, predviedli Japonci včera, keď japonská meteorologická agentúra vydala varovanie, že po ďalšom silnom podmorskom zemetrasení so silou 6,8 magnitúda pri východnom pobreží hrozia niektorým ostrovom vlny tsunami.
Na tichomorskom súostroví Izu (sedem malých ostrovov) úrady vzápätí občanov varovali prostredníctvom ampliónov, aby opustili pobrežie. Meteorológovia predpovedali, že na pobrežie môžu doraziť pol metra vysoké vlny. Varovanie po necelých dvoch hodinách odvolali, vlny mali desať až tridsať centimetrov a nespôsobili žiadne škody.
Japonsko tak Indonézii, Srí Lanke, Indii a Thajsku predviedlo, ako sa chrániť pred tsunami. V Japonsku je systém varovania založený na sieti seizmologických staníc a senzoroch v Tichom oceáne, ktorý je pri otrasoch pôdy schopný vydať varovanie do troch minút.
Japonsko prebralo rolu hlavného garanta nad vznikom nového systému. Zaplatí značnú časť nákladov, vyškolí ľudí. Táto krajina má so zemetraseniami a tsunami najviac skúseností, až 20 percent otrasov postihuje Japonsko.
Odborníci v Kóbe upozorňujú, že ľudské životy nezachránia len citlivé senzory v morských bójach. Rovnako dôležitý je ľudský faktor. Systém je účinný, ak obyvatelia vedia, ako sa majú správať, keď príde varovanie. Mnoho ľudí zomrelo v decembri zo zvedavosti, keď sa išli pozrieť na to, ako sa tesne pred úderom vĺn more stiahlo.