Podľa sociologičky ZUZANY KUSEJ odvolanie človeka z funkcie spôsobom, akým minister vnútra odvolal šéfa Úradu boja proti korupcii Jozefa Šáteka - bez konkrétnych dôvodov, môže vyvolať v radoch kolegov väčšiu opatrnosť vo vyšetrovaní.
Ako podľa vás ľudia vnímajú, keď je odvolaný človek, ktorého tesne predtým nadriadený chválil a dôvody na odvolanie sú nekonkrétne?
"Je to veľmi divné a nezneisťuje to len policajtov, ale aj bežných občanov. Ja tomu vysvetleniu nerozumiem."
Môže mať takáto informácia vplyv na kolegov, ktorí doteraz počuli od nadriadených, že pracujú dobre a zrazu ich šéfa odvolali?
"Je to demobilizujúce. Prijme ich to k opatrnosti a ak je niekto opatrný, tak znehybnie. Rozbehnuté práce sú väčšinou naviazané na osobu a ak sa táto osoba 'odstráni' z projektu, tak sa jeho práca zastaví. Podľa mojich skúseností s personálnou výmenou na Slovensku sa riešenie konkrétnej veci týmto končí a na prácu predchodcu sa už nenadviaže. U nás bolo napríklad vypracovaných množstvo stratégií na rôzne veci, ale nová garnitúra vždy urobila nové stratégie a v tých pôvodných nepokračovala."
Ak by sme vami načrtnutý model aplikovali na konkrétny prípad odvolania pána Šáteka, ako by to mohlo vyzerať?
"Ak sa odvolá vedúci, môže to spochybniť kvalitu vykonaných krokov. Netvrdím, že to tak je vždy alebo v tomto prípade, ale určite to mnohé veci spomalí. Mne ako bežnému človeku sa zdá, že naša polícia nie je vo vyšetrovaní veľmi rýchla. Súvisí to asi aj s naším právom, ktoré ich núti byť príliš úradnícky." (rk)