Minister vnútra Vladimír Palko a policajný prezident Anton Kulich včera v parlamente. Minister členov výboru presvedčil.
FOTO SME - MIROSLAVA CIBULKOVÁ
BRATISLAVA - Minister vnútra Vladimír Palko včera vysvetľoval parlamentnému výboru pre obranu a bezpečnosť dôvody, pre ktoré z funkcie odvolal riaditeľa Úradu boja proti korupcii Jozefa Šáteka.
Spor Šátek - Spišiak
Palko poslancom objasňoval údajný spor medzi Šátekom a Úradom boja proti organizovanej kriminalite, ktorý riadi prvý policajný viceprezident Jaroslav Spišiak. Šátek chcel, aby pod neho patrila i finančná polícia, ktorá dnes spadá pod Spišiaka, a kritizoval Spišiakovu prácu. To sa Palkovi nepáčilo, tak ho odvolal. Spišiak predvčerom povedal, že o žiadnych sporoch nevie.
Vplyv Oplov vylučuje
Poslanci sa pýtali, či za odvolaním nie je to, že Šátekov úrad začal preverovať nákup automobilov Opel, ktoré ministerstvo vnútra nakúpilo bez verejnej súťaže. Zodpovedný je totiž šéf ekonomickej sekcie a člen KDH Martin Cebo, ktorého dosadil do funkcie práve Palko. Minister to označil za intrigu Úradu boja proti korupcii, ktorú vraj po Šátekovom odvolaní čakal. Priznal, že sa o tom, že polícia tento prípad vyšetruje, dozvedel len v piatok od Šáteka - tri dni predtým ako ho odvolal. V prípade sa zatiaľ nezačalo ani trestné stíhanie vo veci a policajti ho len preverujú. Majú podozrenie, že autá ministerstvo nakúpilo protizákonne.
Ministrov argument
Najsilnejším argumentom, že KDH nemá problém s vyšetrovaním svojich členov, je podľa Palka to, že sám požiadal generálneho a špeciálneho prokurátora, aby na prípad pozorne dohliadli, prípadne ho úplne prebrali. Trnka, ktorý včera tiež prišiel do parlamentu, jeho slová potvrdil. K stretnutiu s prokurátormi sa však Palko priznal až v utorok večer, potom, ako mu otázku, prečo sa s nimi v utorok ráno pred Šátekovým odvolaním stretol, položil denník SME. Doteraz totiž najmä s generálnym prokurátorom Dobroslavom Trnkom Palko nemal dobré vzťahy a obaja na seba v médiách viackrát útočili aj pre Šáteka.
Boj o moc
Minister sa v minulosti so Šátekom často osobne stretával, pozval ho dokonca ako jediného policajta na krst svojej knihy Boj o moc a tajná služba. Odvolanie ale Šátekovi oznámil policajný prezident pätnásť minút pred tlačovou konferenciou, na ktorej Palko svoje rozhodnutie zverejnil. "Má svojho nadriadeného, ktorý mu prečítal rozkaz," tvrdí Palko. Nemyslí si, že spôsob, akým sa Šátek o svojom odvolaní dozvedel, bol neslušný.
Z intríg viní aj Žitného
Palko včera obvinil z intríg aj novinára Milana Žitného, ktorý Ceba, ako možný dôvod Šátekovho odvolania, spomenul v televízii TA3. Trnka na Žitného zaútočil tiež, keď povedal, že novinár nemusí prokurátorom hovoriť, čo majú robiť. Ku kauze Oplov sa nechcel vyjadriť.
Náhradník do týždňa
Náhradníka chce Palko vymenovať do týždňa. "Čo keby ste konečne po dvoch rokoch, čo som ministrom, skúsili uveriť tomu, čo hovorím? Skúste mi po tom všetkom, z akých hlúpostí som bol obviňovaný a nepotvrdili sa, konečne uveriť, že tá pravda je taká, ako hovorím," povedal. Znefunkčnenia Úradu boja proti korupcii sa neobáva.
"Nemám k tomu čo dodať," povedal včera policajný prezident Anton Kulich. O tom, kto má riadiť finančnú políciu, podľa neho prebehla v polícii odborná diskusia. "Boli dva názory, ktoré sme porovnávali. Dnes je dôležité, aby sme kontrolovali finančné toky ako súčasť boja proti terorizmu, obchodovaniu s bielym mäsom, drogovým cestám, to sú požiadavky EÚ."
Prečo sa vraždia mafiáni
Minister včera na výbore vysvetľoval aj to, prečo sa polícii nedarí objasniť vraždy v podsvetí. Pýtal sa na to Roman Vavrík z SDKÚ.
Palko povedal, že vraždy medzi členmi podsvetia sú aj dôsledkom práce polície, ktorá rozložila viacero zločineckých skupín. "Náš úspech išiel ruka v ruke s neúspechom." Za úspech považuje, že vďaka polícii prišlo bratislavské podsvetie o svoje príjmy. Ako príklad uviedol naftársku zločineckú skupinu. "Toto spôsobilo pokles príjmov podsvetiu a následné zostrenie vzťahov medzi nimi a vraždy, ktoré sa nám zatiaľ nedarí príliš objasňovať."
Policajný prezident vydal nedávno rozkaz, aby policajti kontrolovali mafiánov všade, kde sa dá, napríklad pri dopravných kontrolách.