BRATISLAVA - Štátne lesy TANAP-u podpisujú prvé zmluvy s firmami, ktoré budú ťažiť drevo po vlaňajšej kalamite. Šéf lesov Peter Liška očakáva z predaja prvých 400-tisíc kubíkov dreva niekoľko sto miliónov korún. Celkový odhad popadaného dreva je 2,5 milióna kubíkov.
Nie je vylúčené, že časť dreva skončí v zahraničí. Do súťaže sa totiž prihlásili aj švajčiarske, nemecké, poľské, rakúske, české firmy. Ak s nimi lesníci podpíšu zmluvy, po vyťažení si môžu podľa Mariana Šturcela zo Štátnych lesov TANAP robiť s drevom, čo chcú.
Lesníci v utorok otvárali obálky s ponukou firiem. Do verejnej súťaže prišlo 314 ponúk. Lesníci rozdelili plochu na jedenásť častí (obchodných celkov) v treťom stupni ochrany prírody, kde netreba výnimky na ťažbu.
Hlavným kritériom bola cena. Komisia už vyhodnotila poradie, oslovuje víťazné firmy. Keď zaplatia, môžu začať ťažiť hneď, hoci aj zajtra.
Do súťaže o jednu z ťažobných častí sa prihlásilo aj Lesoochranárske zoskupenie Vlk spolu s nadáciou Ekopolis. Keby v ochrannom obvode Podbanské uspeli, nechali by drevo na zemi a neťažili ho. "Skončili sme však na 13. mieste. Ponúkli sme 5,5 milióna korún za nákup dreva zo zhruba tristo hektárov. Vyhrala firma s ponukou vyše 800 korún za kubík, my sme dávali 370 korún," hovorí Juraj Lukáč z Vlka.
Zoskupenie Vlk je spoluzakladateľom Fondu Tatry, kde najväčšiu položku tvoria príspevky českých občanov. Po konzultácii s českou nadáciou Partnerství chceli časť z peňazí fondu použiť na nákup dreva.
Lesníci TANAP-u vypíšu súťaž na ťažbu z ďalších plôch vo Vysokých Tatrách na budúci týždeň. (rf)