reakciu za "nemastnú, neslanú". Demonštrácie pokračujú a polícia niekoľko ľudí zadržala.
V Petrohrade skončilo na policajnej stanici osem ľudí, ktorí sa mali dopustiť priestupkov, Kujbyševský súd odsúdil jedného z mladších demonštrantov za výtržníctvo na 500 rubľov pokuty. Mladík, ktorý chcel podporiť svojich starších spoluobčanov, údajne vykrikoval sprosté nadávky na adresu členov vedenia krajiny.
Požiadavky účastníkov masových akcií sú stále rovnaké, návrat k pôvodnému systému sociálnych úľav - predovšetkým doprava zadarmo - a zľavám na telefóne i nájomnom, teda zrušenie zákona, podľa ktorého sa od 1. januára 2005 namiesto privilégií zavádzajú skromné finančné kompenzácie.
Rozhnevaných dôchodcov, invalidov i veteránov neuchlácholil ani sľub prezidenta, že od 1. marca budú penzie zvýšené najmenej o 200 rubľov. Podľa ekonómov nie je problém nájsť potrebných 100 miliárd rubľov na zvýšenie, pretože vďaka vysokým cenám za ropu je ruská štátna kasa plná. Demonštrácie však teraz nie je jednoduché zastaviť ani pomocou miliárd dolárov.
Rozhorčenie miliónov Rusov je väčšie, než po tých najsurovejších teroristických útokoch, keď spontánne do ulíc nevyšiel takmer nik.
Nový zákon je pre tie kategórie občanov, ktorých sa týka, symbolom neschopnosti vlády a sklamania sa v prezidentovi Putinovi, ktorý nedokázal ani pomenovať vinníkov, ani priznať svoju chybu. "Je to prvý raz, čo sa Putin nedokáže vyhnúť zodpovednosti," tvrdí Jurij Levada, šéf sociologického "Levada-centra" a známy ruský politológ.
Ak Putin neprevezme iniciatívu a neobetuje v záujme vlastnej záchrany niekoľkých ministrov, urobia to za neho komunisti, ktorí včera už začali zbierať podpisy poslancov požadujúcich odstúpenie celého kabinetu.
Autor: agentúra Epicentrum pre SME