Jeho krajina v tomto polroku predsedá únii. "Rozdielne pozície sa zbližujú," tvrdil Juncker, ktorý je aj luxemburským ministrom financií. S kolegami z ostatných jedenástich krajín eurozóny sa o reforme paktu dohadoval šesť hodín.
"Pakt nezmäkčíme, len pridáme stabilizačné prvky," komentoval výsledok rokovacieho maratónu. Konečná dohoda je podľa Junckera realistická na marcovom summite šéfov štátu a vlád únie: "Všetky krajiny opustili extrémne pozície."
Rakúsky minister financií Karl-Heinz Grasser napríklad najskôr brojil proti "Paktu deficitu a dlhom", ku ktorým reformu prirovnal. Nakoniec ocenil "vecný prístup" kolegu: "Sebaklam nie je nič pre ministra financií - výdavky zostanú výdavkami."
V spore o zmeny sa presadili aj ich odporcovia a zástancovia. Trojpercentná hranica na nové zadlženie, šesťdesiatpercentná hranica na celkové zadlženie a ďalšie tzv. maastrichtské kritéria sa meniť nemajú. Zostať majú aj sankcie, ktoré môže na rozpočtových hriešnikov uvaliť Európska komisia. Pri rozhodovaní bude musieť brať do úvahy viac faktorov a nad určitými výdavkami prižmúriť oči.
To by nahralo napríklad Nemecku, ktoré už tri roky za sebou vykázalo rozpočtový schodok vyšší než sú povolené tri percentá. Kancelár Gerhard Schröder požaduje, aby únia zohľadnila investície do reforiem či nemecké príspevky do spoločného rozpočtu. Od poslednej požiadavky podľa Junckera Berlín upustil rovnako ako Paríž od zarátania všetkých vojenských výdavkov.
Ministri sa dohodli, že zoznam "dobrých dlhov" spoločne vypracujú experti členských krajín. "Nejde o oslabenie paktu, ale o jeho ekonomické rozumné využitie," obhajoval ich rozhodnutie nemecký minister financií Hans Eichel.
K miliardovej pokute pre neplnenie paktu sa priblížilo Grécko. Ministri financií dali zelenú komisii, ktorá navrhla sprísnenie postupu proti aténskej vláde. Tá tento rok ráta so schodkom vo výške 2,8 percenta, ale Brusel 3,6 percenta. Vlani grécky deficit dosiahol 5,5 percenta. "Grécko pritom vykazuje najvyšší rast v eurozóne," hnevá sa eurokomisár pre ekonomické a menové otázky Joaquín Almunia.
Únia zostáva tvrdá aj voči Maďarsku: Budapešť musí ešte viac šetriť, aby tohoročný schodok neprekročil sľubovaných 4,1 percenta. Oddýchnuť si, naopak, môže minister financií Ivan Mikloš. Jeho kolegovia vzali na vedomie rozhodnutie komisie - zmraziť deficitné riadenie proti Slovensku, Česku, Poľsku, Nemecku, Francúzsku, Malte a Cypru.
DAVID ZELINGER, Brusel