BRATISLAVA - Na úradoch práce je prihlásených čoraz menej ľudí. Priemerná miera nezamestnanosti vypočítaná z počtu evidovaných nezamestnaných schopných pracovať dosiahla vlani 14,26 percenta. V porovnaní s priemernou hodnotou z roku 2003 to bol síce len nepatrný pokles, druhý polrok vlaňajška však naznačil, že tempo ubúdania mien z evidencie sa zrýchľuje. Kým v decembri 2003 bola nezamestnanosť 15,56 percenta, na konci minulého roka dosahovala už len 13,07 percenta.
Koncom minulého roka hľadalo prácu necelých 343-tisíc ľudí, čo bolo o vyše 70-tisíc menej ako vlani v rovnakom období. Väčšina z tých, ktorí vypadli počas roka z evidencie úradov práce, našla zamestnanie. Generálny riaditeľ Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny Rudolf Sokol tvrdí, že prácu si vlani našlo takmer 50-tisíc nezamestnaných. Zvyšných 20-tisíc z evidencie vyradili napríklad pre nespoluprácu, alebo preto, že dosiahli dôchodkový vek, či nastúpili na vojenskú službu.
Jednoznačným ťahúňom pri znižovaní celoslovenskej nezamestnanosti bol Nitriansky kraj. Kým v decembri 2003 tam bolo bez práce vyše 19 percent ľudí v produktívnom veku, na konci minulého roku ich už nebolo ani 15 percent. Najväčší úbytok nezamestnaných zaznamenali v okrese Komárno, odkiaľ začalo veľa ľudí dochádzať za prácou do závodu Nokie pri maďarskom pohraničnom meste Komárom. Investor ich tam dokonca každé ráno zváža autobusmi.
Zahraniční investori v súčasnosti nové pracovné miesta vytvárať ešte len začínajú, pričom najväčšie investície sú stále vo výstavbe. Napríklad závody Hyundai/Kia, PSA Peugeot Citroen či Ford sa v súčasnosti ešte len stavajú a vyrábať začnú najskôr v roku 2006.
Šéf úradov práce Sokol tvrdí, že problém bude s dlhodobo nezamestnanými, ktorí sú v evidencii úradov práce viac ako rok. "Tvoria približne polovicu všetkých nezamestnaných, niektorí sú bez práce dlhšie, ako fungujú naše úrady," tvrdí Sokol. Takýmto ľuďom často chýbajú pracovné návyky, alebo potrebujú rekvalifikačné kurzy. Sokol v tomto roku nečaká, že by sa podiel dlhodobo nezamestnaných na celkovom počte ľudí bez práce výraznejšie menil.
Úrady práce nájdu zamestnanie aj v zahraničí
BRATISLAVA - Slovenské úrady práce ponúkajú aj prácu v zahraničí. Za prvých osem mesiacov, odkedy je Slovensko v Európskej únii, sprostredkovali zamestnanie v iných členských krajinách takmer 4800 občanom Slovenska. Úrady práce, sociálnych vecí a rodiny pritom zaevidovali takmer 11-tisíc žiadostí o prácu v zahraničí. Hitom sú najmä sezónne práce, brigády, práca na farmách či zamestnanie na stavbe, v reštaurácii a opatrovateľstvo. (tv)
Kde chcú Slováci pracovať?
- Nemecko
- Rakúsko
- Británia
- Írsko
- Maďarsko
- Česko
- Taliansko
- Cyprus
- Grécko
- Holandsko