Londýn 18. decembra (TASR) - Ako by mala pokračovať integrácia Európskej únie, pýta sa v článku pod titulkom: V ústrety väčšej a jednoduchšej Európe britský týždenník Economist.
A konštatuje, že je v poriadku, ak sa európska pätnástka snaží dosiahnuť konsenzus v zahraničnej a obrannej politike a ohlásila preto vznik síl rýchlej reakcie. Aj keď myšlienka na ich vytvorenie je ešte veľmi vzdialená realite, okrem iného aj preto, že Európania vyčlenili na obranu príliš málo peňazí. No tí, ktorí sa obávajú, že európska ústava by automaticky znamenala vznik superštátu a koniec nezávislosti národných štátov, by sa mali upokojiť, radí Economist.
Dobrá ústava by jednak obmedzila a oddelila právomoci, ale tiež dostala "sväté písmo únie" do všetkých kútov a oblastí národného života v členských štátoch. Takýto dokument by mali ratifikovať všetci členovia, vrátane kandidátskych krajín, ktorých vlády by sa mali na jeho vypracovaní podieľať.
Európska únia nie je len zónou voľného obchodu, ako by si niektorí želali, a nie je ani zárodkom nejakého superštátu, ako ešte stále dúfajú niektorí stúpenci úplnej integrácie, napísal Economist.
Hlavnou úlohou únie po summite v Laekene by podľa britského týždenníka mal byť štart procesu "konštitučného vyjasňovania", aby noví aj starí členovia rozumeli cieľom a povinnostiam vyplývajúcim z členstva v rovnakom klube, uzatvára Economist.