Roznášanie volebných plagátov v bagdadskej štvrti Sadr City. FOTO - REUTERS |
Iracká vláda už vie, ako by mal vyzerať volebný deň. Má ho podrobne rozplánovaný: koľko bude kde vojakov, policajtov, volebných miestností, ako to bude s časom či volebnými lístkami.
Iracká vláda vie aj to, ako by volebný deň nemal vyzerať. Mal by sa zaobísť bez teroristických útokov, násilia a prázdnych volebných miestností. To všetko hrozí 30. januára.
Zatiaľ to vyzerá tak, že celé tri dni: deň pred voľbami, cez voľby a deň po nich nebudú môcť Iračania takmer vôbec používať svoje autá. V okolí volebných miestností sa vytvoria zóny, kde budú autá zakázané. Vláda sa tak chce vyhnúť masakrám, aké sa už v Iraku stali, keď výbušninami naplnené autá nechali teroristi explodovať priamo v dave. Nariadenie má tiež obmedziť pohyb teroristov po krajine.
Iračania sa podľa volebnej komisie nemusia báť, že by do volebných miestností museli dlho kráčať: vraj ich bude dosť a ich sieť bude pomerne hustá. Hovorí sa, že ich bude viac ako päťtisíc. Kde presne budú, sa tají, aby sa nepomáhalo teroristom. Známe je len to, že pred nimi budú dva rady: mužský a ženský a každého voliča podrobne skontrolujú.
Teroristov by malo zastaviť 300-tisíc irackých a amerických vojakov. Iračania budú strážiť volebné miestnosti, Američania sa budú snažiť byť nenápadní.
Vláda priznáva, že najmenej v štyroch provinciách sú voľby otázne. Nepovedala, ešte v ktorých, ale voliči sa neregistrovali napríklad v sunnitskej provincii Anbar západne od Bagdadu či v treťom najväčšom meste krajiny Mosule. Tam sa voliči budú môcť zaregistrovať až v deň volieb.
Zvláštnosťou irackých volieb je, že ľudia zväčša nepoznajú kandidátov. Volebná komisia dokonca uvažuje, že kompletné zoznamy dostanú voliči až vo volebnej miestnosti. Ak chce kandidát, aby ho ľudia spoznali, môže o sebe informovať a mať aj mítingy. V praxi to však nefunguje. Šíitska politička Saláma Chadžáfíová musela zrušiť stretnutia s voličmi, pretože podľa jej tímu sú na kontrolných stanovištiach medzi irackými policajtmi aj teroristi.
Kampaň tak majú len vládni politici. Tí majú osobných strážcov a opancierované autá.
Veľa Iračanov chce aj tak na voľby radšej zostať doma. Niektorí dokonca odcestujú do Sýrie alebo Jordánska. V Bagdade ľudia nakupujú konzervy a balenú vodu. Očakávajú, že voľby budú horšie ako vojna. "Nebude tu voda ani elektrina," povedala obyvateľka Bagdadu reportérovi AP. Ľudia majú strach, že keď budú odchádzať z volebných miestností, napadnú ich a zbijú.
S tým, že ich policajti ochránia, nerátajú. Tí majú problémy, ako zaručiť bezpečnosť svojim ľudom. Len včera severne od Bagdadu zabili najmenej 18 policajtov.