Divadelný ústav, Bratislava, zostavila Michaela Jurovská, preklad Katarína Ballová, Michaela Jurovská, Beáta Panáková, Darina Peťková
"Túžba a bolesť, čiže láska, vášnivá láska, ale aj samota, neodvratnosť smrti a hrozba šialenstva, a predovšetkým krajná otvorenosť a krajná sloboda, predovšetkým písanie, tá posadnutosť neuchopiteľným a nepostihnuteľným, ten nekonečný, neúnavný ponor, sondovanie v archívoch seba, v prázdnote pamäti, v plnosti zabudnutia - toto a ešte všeličo iné je prípad Marguerite Durasovej," píše v doslove Michaela Jurovská. Autorka románu Hrádza proti tichému oceánu či bestselleru Milenec, scenáristka filmov ako Hirošima, moja láska či India Song, sa slovenskému čitateľovi po prvýkrát predstavuje aj ako autorka divadelných hier.
Hana Naglik: Ester a Albatros
Vydalo Združenie na pomoc detskej onkológii pri DFNSP vo vydavateľstve Jaga, Bratislava, ilustrácie Hana Naglik
"Ester si v tej chvíli pripadala ako spolužiak Kopas. Obzerala si grófa s ústami dokorán. Tvora ako Albatros ešte zblízka nevidela. Hanbila sa za svoju zvedavosť, ale nemohla si pomôcť. Na jazyk sa jej tlačili tri milióny otázok. Našťastie si spomenula na radu babky Evice. Keď sa chceš od niekoho niečo dozvedieť, najskôr ho pochváľ. - Máte krásne perie, - ukázala na grófovu bieloskvúcu hruď." Kúpou knihy plnej veselých príhod a dobrodružstiev, podporíte detskú onkológiu.
Albín Škoviera: Malá polepšovňa (Pre rodičov)
Petrus, Bratislava, v spolupráci s Linkou detskej istoty
Ty si naše všetko, Tá učiteľka asi nemá rozum, Domáce vojny, Veľký bič a malý dvor, Lord a bezpečný sex, Z neho nič nebude - to je len pár názvov kapitol knižky Albína Škovieru, vysokoškolského pedagóga, zakladateľa a supervízora Linky detskej istoty pri UNICEF. Autor už publikoval štyri monografie a množstvo článkov, dlhodobo sa venuje rozličným aspektom výchovy.
Vladimír Bartol: Alamut
Slovart, Bratislava, preklad Stanislava Reparová-Chrobáková
Ústredný hrdina románu Hasan Ibn Sabáh, vychýrený a krutý zakladateľ sekty ismaílcov, zhromaždil koncom jedenásteho storočia v nedobytnej horskej pevnosti Alamut (Orlie hniezdo) na severe Iránu viac utečencov z okolitých krajín. Ich úlohou bolo vychovávať, učiť a cvičiť armádu pravoverných, cnostných a odvážnych fidáíov. Zároveň s cvičením a výchovou fidáíov sa v inej, skrytej časti pevnosti školili dievčatá - v háreme sa učili umeniu lásky; súčasne však dostávali lekcie z Koránu, poézie, rétoriky či brušných tancov. Takto sa podarilo Ibn Sabáhovi získať bojovníkov, ktorí boli ochotní pre ďalšiu cestu do raja urobiť čokoľvek.
Vojislav Despotov: Desať deka duše
F. R. & G., Bratislava, preklad Karol Chmel
"V každom kníhkupectve / Možno nazbierať kôpku pochybných znakov / A celkom ľahko poskladať / Pomalý šláger / Aj Homérova žena / Prešla takýmto / Peklom," píše sa v jednej z básní srbského poeta, prozaika, esejistu a prekladateľa Despotova (1950 - 2000). Zbierka prináša výber z vrcholného obdobia autora, ktorý svojou logikou nonsensu, narúšaním konvenčných spojení či novátorskou slovnou hrou ovplyvnil v závere storočia nastupujúcu spisovateľskú generáciu.
Garrett Thomson: Kant
Albert Marenčin - Vydavateľstvo PT, Bratislava
Ako možno zmieriť vedu s morálkou a náboženstvom? Immanuel Kant (1724 - 1804), nemecký filozof osvietenstva, dodnes považovaný za jedného z najvplyvnejších mysliteľov západného sveta, ponúkol na túto otázku novú odpoveď. Svoje hlavné myšlienky predstavil v trojici diel Kritika čistého rozumu, Kritika praktického rozumu a Kritika súdnosti. Na poli teoretickej filozofie sa preslávil tzv. kopernikovským obratom, keď z človeka, dovtedy iba pasívneho pozorovateľa, spravil aktívneho zákonodarcu. (ba, zu)