Ruskí dôchodcovia sú v revolučnej nálade. Táto žena protestovala v Petrohrade. FOTO - REUTERS |
Najväčšie protestné demonštrácie dôchodcov, veteránov a invalidov od nástupu Vladimira Putina k moci pokračujú vo viacerých ruských mestách. Ľudia sa búria proti zákonu o zrušení výhod a sociálnych dávok pre najchudobnejšie skupiny občanov. Platí od začiatku roka.
Cez víkend sa na mítingoch zúčastnil rekordný počet Rusov. V Petrohrade dokonca začína vznikať stanové mestečko inšpirované ukrajinskou oranžovou revolúciou. Palác Smolnyj obkľúčilo v sobotu 10-tisíc starých ľudí. V Stavropole 6-tisíc dôchodcov a invalidov obsadilo námestie pred sídlom krajskej administratívy.
Podľa nového zákona už nemôžu milióny ľudí cestovať zadarmo mestskou dopravou, zrušili im zľavy na telefón, komunálne služby a nájomné. Namiesto toho majú dostávať finančné kompenzácie. Tie však nestačia: predstavujú asi 40 percent pôvodných úľav a navyše vo väčšine oblastí ich ani nezačali vyplácať.
"Najskôr ľudia uverili oficiálnej propagande. Keď ich začali vyhadzovať z električiek, pochopili, že ich zasa oklamali," hovorí predseda Ruskej strany dôchodcov Valerij Gartung. Dôchodcovia sú nahnevaní. V Tveri zbil penzista sprievodkyňu, v Petrohrade sa dôchodcovia vrhli na vodiča, ktorý ich chcel svojím autom vytlačiť z cesty, a dokopali ho.
Protestov sa zľaklo veľa oblastných vlád. Ľuďom začali vracať ich pôvodné výhody. V Čeľjabinskej či Moskovskej oblasti už zasa penzisti a invalidi jazdia zadarmo, v nedeľu podľahla tlaku ulice i "železná" gubernátorka Petrohradu Valentína Matvejenková.
Po konzultáciách s prezidentom Putinom sa ospravedlnila za "hrubé správanie niektorých sprievodcov" a sľúbila zaplatiť z mestského rozpočtu mesačné lístky na MHD. Sociológovia varujú, že protesty ešte zosilnia na prelome januára a februára, keď ľudia budú platiť nájomné podľa nových pravidiel a dôchodok im nevystačí. V marci sa zrejme vzbúria invalidi, ktorých čaká nový systém priznávania invalidity. Viacerí z nich sa stanú "zdravými" a prídu o peniaze.
Ruskí liberáli považujú radikálne reformy za "dobrý nápad, ale tragicky realizovaný". Najskôr ministri zle zrátali počet dôchodcov, invalidov a veteránov. Zmýlili sa o niekoľko miliónov. Potom veľká časť miest zistila, že nemá na kompenzácie peniaze. Teraz silnejú hlasy niektorých ruských poslancov požadujúcich odchod vlády.
Dôchodcovia idú ešte ďalej. V Petrohrade zaznelo z úst demonštrantov i meno Putina. Dôchodcovia sú najaktívnejšími voličmi v Rusku a práve oni pomohli Putinovi k funkcii. Lenže jeho popularita medzi nimi klesla zo 70 na 50 percent. Prezident sa zatiaľ k situácii takmer nevyjadruje. Na stretnutí so sibírskymi gubernátormi nabádal, aby dôchodcovia a veteráni neboli ponižovaní a nakoniec vyhlásil: "Musíme myslieť na ľudí".
Autor: agentúra Epicentrum pre SME