Izraelské tanky sú už blízko utečeneckých táborov v Gaze. FOTO - REUTERS
Izrael zintenzívni protiteroristické operácie v Gaze. Včera to potvrdil premiér Ariel Šaron, ktorý vyzval armádu, aby použila "akékoľvek" prostriedky na zastavenie terorizmu. Podľa kuloárnych informácií sa pre takéto riešenie definitívne rozhodol po ďalšom ostreľovaní izraelského mesta Sderot raketami Kassám. Tie ťažko zranili dvoch mladých ľudí: 17-ročná dievčina bojuje o život a 10-ročný chlapec zrejme príde o ruku.
Pre pásmo Gazy znamená Šaronov príkaz niekoľko vecí: vzrastie počet cielených atentátov na šéfov teroristických buniek, armáda bude vstupovať do utečeneckých táborov a zosilní sa zovretie pásma. To je prakticky izolované už od piatku, keď po teroristickom útoku nechal Jeruzalem zavrieť všetky hraničné priechody v pásme. V sobotu tam Izraelčania zabili osem Palestínčanov. Armádne zdroje tvrdia, že išlo väčšinou o členov teroristických organizácií.
Po rozhodnutí prerušiť kontakty s palestínskou samosprávou, kým nepodnikne viditeľné kroky proti teroristom, je rozšírenie vojenských operácií ďalším signálom, že Šaronova vláda sa nespolieha na palestínske sľuby.
Do nepríjemnej situácie sa tak dostal nový palestínsky líder Mahmúd Abbás, ktorý sa v sobotu oficiálne ujal úradu. Ak chce, aby s ním Izraelčania začali komunikovať, musí ísť do konfliktu s militantmi. Zatiaľ hovorí o prímerí. Dnes by mal byť v Gaze a presviedčať miestne skupiny, aby ho prijali. Tie o to zatiaľ prejavujú len malý záujem. Abbásovi ľudia zdôrazňujú, že palestínsky líder sa nedá zatlačiť do kúta a nepoužije proti militantom silu, ako to chce Izrael.
Výkonný výbor Organizácie za oslobodenia Palestíny zatiaľ vyzval na zastavenie teroristických operácií. Ide o najsilnejší apel na teroristov od smrti Jásira Arafata. Nehovorí sa však v ňom, čo sa stane, ak ho nebudú rešpektovať.
Palestínčania aj Šaronovi kritici tvrdia, že Šaron nedal Abbásovi šancu. Vraj využil prvú príležitosť, aby ho znemožnil. Šaron však podľa jeho poradcov sleduje práve opačný cieľ: chce dať novému palestínskemu lídrovi šancu, aby ukázal, ako si predstavuje boj proti terorizmu.
K Šaronovmu rýchlemu rozhodnutiu prispela aj ďalšia vec: doterajšie vyšetrovanie štvrtkového útoku na hraničnom priechode v Karni, pri ktorom zahynulo šesť Izraelčanov, ukazuje, že teroristom pomáhali palestínske bezpečnostné sily. Podľa denníka Washington Post o akcii dokonca vedel šéf palestínskej bezpečnosti Rašíd Šabak. Útočníci mali falošné doklady a ich auto so 150-kilogramovou náložou nikto neskontroloval. To je podľa Izraela dôkaz, že Palestínčania proti teroristom nerobia ani minimum.
Obe strany sa zhodujú, že štvrtkový útok v Karni splnil svoj cieľ: ukončil krátke obdobie ústretovosti a vymazal aj posledné zvyšky nádeje, že po Arafatovej smrti bude lepšie.