Podľa Dušana Redaja nápad pochádza z Nórska, kde funguje už 10 rokov. Nočné havrany sa stali v Nórsku najúspešnejším kriminálno-preventívnym projektom a na niektorých miestach sa tak podarilo znížiť kriminalitu až o 50 percent.
Mestská polícia chce vytvoriť skupinky troch až piatich rodičov, ktorí vyrazia do nočných ulíc. Viditeľne budú označení vestou alebo bundou. Ich úlohou nebude nahrádzať políciu. Rodičia nebudú môcť zasahovať do konfliktov, ktoré vzniknú vonku. Nesmú sa zdržiavať v priestoroch diskoték, barov a pohostinstiev. "Len sledujú okolie, a keď ich niekto požiada o pomoc, v rámci svojich možností mu pomôžu," povedal Redaj.
Ideálny stav podľa neho vznikne, keď rodičia budú fungovať ako partneri mladých ľudí a dokážu sa s nimi zhovárať o problémoch, ktoré ich trápia. Mali by ich odprevádzať na spiatočnej ceste domov, pomôcť dobrou radou, prípadne privolať pomoc, ak bude treba.
"Polícia nepotrebuje v súvislosti s týmto projektom poznať páchateľov priestupku. Potrebujeme, aby sa priestupok, či iný zlý skutok nestal," hovorí Redaj.
S projektom chcú v Starej Turej začať v marci. Predbežne sa prihlásilo asi 10 rodičov, čo podľa Redaja stačí, keďže Stará Turá je desaťtisícové mesto. Rodičia by mali hliadkovať len v čase diskoték a víkendov, keď sa mladí ľudia chodia zabávať. (tasr)