z hodnoty chránených vkladov.
Úroky z vkladov na bežných účtoch sú dnes okolo 0,1 percenta ročne. "Ak by sa poplatky do fondu znížili, tak by podľa nášho názoru mohli okamžite vzrásť úroky z vkladov," povedala hovorkyňa UniBanky Katarína Ševčíková.
O výške poplatku rozhoduje Národná banka Slovenska. "Príspevok je vysoký preto, lebo nedostatočný kontrolný mechanizmus viedol v minulosti k niekoľkým krachom bánk. Ich klientom musel fond ochrany vkladov vyplatiť náhrady za vklady v týchto bankách," hovorí sa v stanovisku Asociácie bánk.
Prostriedky z fondu slúžia ako rezerva pre prípad krachu banky. Fond vyplatí chránené vklady v prípade, že sa banka stane nesolventnou a nelikvidnou. Ako posledná skrachovala v roku 2001 Devín banka. Fond ochrany vkladov vyplatil jej klientom viac ako 11 miliárd korún. Podľa bánk je dnes slovenský bankový trh stabilizovaný a nehrozia ďalšie krachy. "Na Slovensku už prebehol proces ozdravenia bánk a takmer všetky banky, ktoré na trhu pôsobia, majú za sebou kapitálovo silného zahraničného prípadne domáceho vlastníka," vraví hovorkyňa HVB Bank Andrea Kollárová.
Zníženiu poplatkov do fondu sa nebráni ani národná banka. Jej hovorca Igor Barát tvrdí, že prebiehajú konzultácie o zmene v systéme platenia do fondu. O konkrétnych výsledkoch je však predčasné hovoriť.
Okrem zníženia poplatkov do fondu prichádza do úvahy aj možnosť prechodu fondu do rúk komerčných bánk. Tie by sa potom dohodli, aký príspevok budú platiť a ako zaistia vyplácanie nedostupných vkladov. Tomu však bránia záväzky fondu, ktoré vznikli pri vyplácaní vkladov klientom Devín banky. Fond vtedy nemal dosť peňazí a musel si požičať peniaze od národnej banky. Dnes ich spláca za nízky úrok. Ak by však fond spravovali komerčné banky, národná banka by musela zvýšiť úrok z tejto pôžičky.