Brusel 17. decembra (TASR) - Na základe nového zákona sa budú spoločnosti v Európskej únii (EÚ) musieť so svojimi zamestnancami deliť o informácie a konzultovať s nimi všetky plány, ktoré by ovplyvniť ich pracovné miesta.
Európska komisia (EK) dnes oznámila, že sa dohodla so všetkými členskými krajinami a Európskym parlamentom (EP) o pravidlách, ktoré vstúpia do platnosti o tri roky. Dlhšie prechodné obdobie pritom schválili pre menšie firmy v Británii a Írsku, ktoré nemajú históriu oficiálnych konzultácií vedenia so zamestnancami.
Ministri EÚ a členovia EP budú po politickom súhlase musieť definitívne schváliť zákon, ktorý sa pripravoval tri roky. Ide tak o prvý krok pri určovaní celoeurópskych minimálnych požiadaviek, ktoré požadujú od firiem dostatočne včasné konzultácie so zamestnancami o špecifických otázkach, napríklad, reštrukturalizácii. Zákon pokrýva približne polovicu pracujúcich, hoci sa týka len troch percent spoločností, ktoré majú minimálne 50 zamestnancov.
Smernica sa najprv musí dostať do národnej legislatívy členských krajín a vlády aj firmy budú mať podstatnú voľnosť pri aplikácii pravidiel. Ťažisko však leží na spoločnostiach, ktorým hrozia sankcie, ak tieto normy neuplatnia. Hoci firmy budú mať právo nezverejniť informácie, ktoré majú citlivý charakter alebo môžu poškodiť ich záujmy, budú musieť opodstatniť svoje rozhodnutie, ak sa proti nemu postavia zamestnanci.
Nové pravidlá stanovujú minimálny štandard, krajiny s prísnejšími pravidlami ich musia splniť tiež.
* 1 sov
* * *