Súkromní spracovatelia dreva chcú Koncošovu hlavu

ZVOLEN, BRATISLAVA – Odstúpenie ministra pôdohospodárstva Koncoša a ďalšie zmeny vo vedení ministerstva žiadal minulú stredu vo Zvolene prezident Zväzu spracovateľov dreva Peter Lispuch. Minister Koncoš sa bráni a zvažuje trestné oznámenia na ľudí

ZVOLEN, BRATISLAVA – Odstúpenie ministra pôdohospodárstva Koncoša a ďalšie zmeny vo vedení ministerstva žiadal minulú stredu vo Zvolene prezident Zväzu spracovateľov dreva Peter Lispuch. Minister Koncoš sa bráni a zvažuje trestné oznámenia na ľudí zo zväzu i na médiá, ktoré o kauze „drevo“ informovali.

Šéf rezortu podľa Lispucha nie je schopný zabezpečiť transparentnosť pri obchodovaní s drevom a toleruje hrubé koncepčné nedostatky. Člen predstavenstva zväzu Ján Golian považuje transformáciu lesníctva na Slovensku za socialistickú, poznačenú vedením ministerstva.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Predstavitelia zväzu tvrdia, že na Slovensku dochádza ročne k nelegálnym obchodom presahujúcim 800 miliónov korún. „Asi 20 percent z vyťaženého dreva je predmetom čierneho obchodu alebo zmenenej sortimentácie,“ povedal Lispuch. Podľa spracovateľov dreva je to jeden z predpokladov pre machinácie. Zelená správa, ako hovorí Lispuch, podhodnocuje lesný fond o takmer 135 miliónov kubických metrov, čím rezort tlačí ceny dreva umelo hore.

Koncoš to odmieta. „Môžem zodpovedne vyhlásiť, že vývoj porastových zásob a ich vekové rozloženie je priaznivé a umožní mierny nárast ťažieb v nasledujúcich rokoch.“

Podľa nemenovaného bývalého obchodníka s drevom je takýto biznis jednoduchý. Obchodník nakúpi kvalitné drevo, označené ako surovina s nízkou kvalitou a predá ho za skutočnú hodnotu. Provízia za takýto obchod je, samozrejme, nižšia ako jeho zisk.

SkryťVypnúť reklamu

Ešte omnoho jednoduchšie je vyťažiť napríklad 120 kubických metrov dreva a po dohode zaplatiť len za sto kubíkov. Zväz tvrdí, že aukčný predaj dreva priamo na koreni, by tomu zabránil.

Spracovatelia vyčítajú rezortu stratové hospodárenie v štátnych lesoch. Len v troch položkách, a to ťažbe, prezamestnanosti a zo sortimentácie vyčíslili zbytočné náklady na 2,4 miliardy korún ročne. Napríklad priveľa zamestnancov v štátnych lesoch oproti neštátnym stojí viac ako miliardu korún ročne.

Za absurdný považuje Lispuch systém prideľovania dotácií. Jednou z podmienok totiž je, aby ten, kto o dotáciu žiada, nevytvoril zisk.

Lesy v pôsobnosti ministerstva pôdohospodárstva mali v roku 2000 stratu 1 milión korún pri 366-miliónovej dotácii. Neštátne lesy pri 158-miliónovej dotácii dosiahli zisk 183 miliónov. „Je jasné, že ak chcú štátne lesy dostať dotáciu, musia hospodáriť so stratou.“

SkryťVypnúť reklamu

Lispuch si položil otázku, ako je možné, že štátne lesy predávajú za lepšie ceny, menej míňajú na pestovanie a napriek tomu majú stratu. „Odpoveď dávajú čísla zo zelenej správy. Štát ťaží o 45 percent drahšie ako neštátny sektor. Keby štát vyrovnal náklady na ťažbu, aj bez dotácií by dosiahol zisk vyše 400 miliónov korún.“

Spracovatelia dreva tvrdia, že štát navyše bez dôvodu vyváža guľatinu do zahraničia, čím vyváža aj viac ako desaťtisíc pracovných miest zo Slovenska a tiež 22 miliárd z HDP, ktorý sa mohol doma vytvoriť. Aj tieto tvrdenia minister Koncoš poprel a z podobných činov obvinil aj Bučinu Zvolen, ktorej šéfuje Lispuch.

Koncoš obvinil Lispucha z 27,5-miliónového dlhu Bučiny voči štátnym lesom a vývozu 13,8 tony surového dreva do zahraničia. „Je to lož,“ tvrdí Lispuch a zvážuje možnosť podania trestného oznámenia na Koncoša.

SkryťVypnúť reklamu

DANIEL VRAŽDA

TOMÁŠ KUČA

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 355
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 938
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 691
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 156
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 896
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 101
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 681
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 620
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu