
Dobojované, Martina Moravcová oslavuje tretí titul majsterky Európy v Antverpách (na 100 m motýlik) v spoločnosti dvoch Švédok. Striebornej Johanny Sjöbergovej (vľavo) a bronzovej Anny-Karin Kammerlingovej. FOTO – REUTERS
Piaty diel európskeho šampionátu v krátkom bazéne v Antverpách vyznel vďaka Martine Moravcovej pre slovenské plávanie opäť výborne. Martina po tretíkrát v histórii na ňom brala tri zlaté medaily (po Sheffielde 1998 a Valencii 2000). Dopracovala sa k nim suverénnym spôsobom, keď ani minimum času vo finálových blokoch medzi jednotlivými disciplínami štvornásobnú najlepšiu športovkyňu Slovenska nezdeptal. Naopak, na 200 m kraul sa mohla tešiť z európskeho rekordu (trinásteho v kariére) a na sto m delfín ju od neho delili štyri stotinky.
So striebrom z krauliarskej stovky dosiahla Martina v Belgicku takmer maximum toho, čo bolo v jej silách. Výkony zo stovky delfín a dvesto kraul boli siedmymi najlepšími v poradí hodnotenia podľa bodov, čo onedlho 26-ročnej Piešťanke vynieslo na odmenách 2-tisíc mariek (najvyššie porcie, 6-tisíc mariek, získal Nemec Thomas Rupprath za svetový rekord na sto delfín, u žien Holanďanka De Bruijnová za čas na 50 m voľný spôsob).
Rovnako cenná, i keď sa nad tým nezamýšľala, je pre Martinu skutočnosť, že po MS v 50 m bazéne v japonskej Fukuoke, kde po prvý raz za posledné roky zostala bez medaily, sa na veľkom podujatí vrátila na staré pozície. Spôsobom, ktorý vyrážal dych a mnohé potenciálne súperky dopredu odzbrojil. V individuálnom hodnotení pretekárok bola v Belgicku najlepšia, tri zlaté si okrem nej nevyplával nikto.
Uznanie si zaslúži i Miroslav Machovič. Trnavský znakár na všetkých troch tratiach zlepšil slovenský rekord a hoci mu to v nabitej antverpskej konkurencii nevynieslo ani jedno finále, dva razy zostal tesne pred ním (na 100 i 200 m znak skončil deviaty), nesklamal. A to dva mesiace pre povinnosti v škole poriadne netrénoval.
Popradský šprintér Rastislav Kaňuk zbabral svoju hlavnú disciplínu – 50 m voľný spôsob. Vynahradil si to prekonaním bradatého rekordu na 50 m prsia, od špičky je na tejto trati na míle vzdialený. Limit na ME však splnil na poslednú chvíľu. Namiesto plaviek mal na december Rasťo už nachystané lyže, keďže po problémoch s chrbticou dva týždne ležal v posteli a s účasťou na šampionáte už nerátal. Aj preto je potešiteľné, že limit vôbec splnil. Po kvalitnejšej príprave má šance posúvať sa vo výsledkovej listine vyššie.
Limit do mesta diamantov bol na úrovni priemerného času 16. pretekára z posledných ME, okrem Moravcovej a Machoviča sa však do tohto čísla zmestila už len Trenčanka Jana Korbašová. Na šampionáte sa síce prvé tri dni hľadala, v polohovej štvorstovke, na ktorú sa túto sezónu špecializuje, však nesklamala. Osobák o 1,8 sekundy a 13. miesto je dôkazom posunu. V porovnaní s Európou je však slovenský progres príliš pomalý. Ľuboš Križko plával lepšie ako vlani, no vo výsledkovej listine klesal.
Sedemnásťročná Martina Hrdinová nezvládla ani jednu päťdesiatku. Hoci si na krauliarskej stovke posunula osobné maximum, jej doménou sú práve päťdesiatky. V Belgicku jej však chýbala výbušnosť i čistota záberu a bez formy sa dobré výsledky robiť nedajú. Nováčik Parnahaj, ktorý splnil limit len na 98 percent a cestoval na náklady klubu, absolvoval drahý výlet. Buď uzatváral výsledkové listiny s výrazne slabšími časmi, na aké má, alebo po zdravotných problémoch vôbec neštartoval. Zbabraná premiéra, dúfajme len, že získané skúsenosti pretaví nabudúce v slušnejšie výsledky.
Antverpský šampionát patril Nemcom, ktorí po dvoch rokoch opäť vyhrali medailové poradie krajín. Stále silné Švédsko však porazili o jedinú zlatú medailu. Prekvapením sú výkony Slovincov. Mankočovo zlato na polohovej stovke, no najmä triumf 16-ročnej Čarmanovej na krauliarskej štvorstovke, kde si bola Ukrajinka Kločkovová istá víťazstvom. Krok vpred urobili aj českí plavci, dva európske rekordy znakárky Hlaváčkovej i istotu, s akou vyhrávala, čakal málokto. Rovnako tak porciu štyroch svetových a jedenástich európskych rekordov.