BRATISLAVA 15. januára (SITA) - Návrh reformy vysokého školstva, ktorého súčasťou je aj zákon zavádzajúci čiastočné spoplatnenie štúdia, je "vykročením správnym smerom." Myslí si to Matúš Pošvanc z Nadácie F. A. Hayeka, a to napriek tomu, že sa prikláňa k celkovému spoplatneniu. Je to vízia, ku ktorej by sa na Slovensku mohlo postupne dospieť, kedy sa tak však stane, je skôr otázkou politickej vôle. Prvoradé je prijatie zákona o poplatkoch, ktorý by mal na budúci týždeň predložiť minister školstva Martin Fronc do medzirezortného pripomienkového konania. Nadácia síce zákon hodnotí pozitívne, ako negatívum vidí to, že je málo razantný.
Pošvanc upozorňuje, že zavedenie poplatkov nie je ukončením vysokoškolskej reformy. Ministerstvo školstva by malo myslieť aj na vytváranie konkurenčného prostredia medzi vysokými školami. Je totiž dôležité, aby cena vzdelávania podliehala konkurenčnému tlaku. "Tým by sa cena znižovala a občania by neboli natoľko zaťažovaní," dodal pre agentúru SITA Pošvanc. Rezort by mal vytvoriť prostredie, aby vysoké školy mohli hľadať čo najefektívnejšie formy poskytovania vzdelania. "Aby ľudia, ktorí majú záujem o vysoké školy, mali čo najväčšie možnosti a nestálo ich to horibilné sumy," konštatoval Pošvanc.
Analytik z Nadácie F. A. Hayeka si myslí, že slovenská spoločnosť je pripravená akceptovať celkové spoplatnenie štúdia. Argumentuje tým, že absolventi vysokých škôl vo veku od 25 do 64 rokov vo väčšine krajín OECD majú väčšiu možnosť uplatniť sa na trhu práce a majú i vyššie príjmy. Doterajší systém financovania vysokých škôl nie je najlepší. Na vysoké školstvo platia aj tí daňoví poplatníci, ktorí nemajú vysokoškolské vzdelanie a nemajú ho ani ich deti. Ide pritom o niečo nadštandardné, a preto sa nadácia viac prikláňa k systému financovania, v ktorom by väčšie zastúpenie mali práve súkromné zdroje. Osvedčilo sa to aj v iných krajinách. Pošvanc tvrdí, že zavedenie poplatkov spojené s vytvorením správneho prostredia bude mať pozitívny vplyv pre celú spoločnosť. "Okrem iného sa zvýši aj dostupnosť k štúdiu," dodal. Vyplýva to z analýzy, ktorú nadácia urobila pre rezort školstva. Skúmala v nej vysoké školstvo vo vybraných krajinách OECD, pričom ani v jednej z týchto krajín sa nepotvrdilo, že by spoplatnenie vysokoškolského štúdia malo negatívny dopad na zvyšovanie počtu vysokoškolákov.
Väčšina krajín OECD už pristúpila k reformám vysokého školstva. Ak tak niektoré štáty neurobili, tak podľa Pošvanca určite k nim budú musieť pristúpiť. Tieto reformné kroky sa väčšinou zameriavajú na viaczdrojové financovanie. Analytik nechce hovoriť o tom, ktorá krajina sa v týchto reformách dostala najďalej. Každý štát je niečím špecifický, povedal Pošvanc, ktorý považuje za zaujímavý systém v USA a Veľkej Británii. V Anglicku platia podľa analýzy nadácie denní študenti 1700 eur, pričom externým študentom určujú vzdelávacie inštitúcie poplatky ľubovoľne. V tejto krajine chcú reformou zmeniť štruktúru a systém financovania, ale tiež zvýšiť kvalitu a efektivitu, ako aj podiel študentov na financovaní.
Agentúra SITA vydá k správe zvukovú správu.