
ILUSTRAČNÉ FOTO – ARCHÍV TASR
BRATISLAVA – Vývoz vojnového materiálu a látok, ktoré by mohli slúžiť na výrobu zbraní, podlieha prísnym pravidlám. Týmito slovami odpovedajú štátne úrady vždy, keď sa objaví podozrenie z nelegálneho obchodovania so zbraňami, či akýkoľvek náznak kritiky obchodu so zbraňami ako takého.
Je pravda, že ten, kto zbrane vyváža, musí mať platnú licenciu a každý vývoz schvaľuje deväťčlenná licenčná komisia zložená zo zástupcov ministerstva hospodárstva, obrany a zahraničia.
Traja z deviatich členov tejto komisie však v súčasnosti zasadajú v dozorných radách spoločností, ktoré so zbraňami obchodujú.
Traja
Vojtech Pánik, šéf oddelenia spracovateľského priemyslu ministerstva hospodárstva, sedí v dozorných radách troch spoločností, ktoré majú licenciu na obchod s vojenským materiálom: ZŤS Dubnica nad Váhom Plus (k 29. novembru 1999), ZŤS Tees (k 29. decembru 1999) a PPS Detva (k 23. novembru 1999). Do 24. októbra 1999 bol aj v dozorných radách zbrojárskej firmy DMD Trade.
František Blanárik, člen komisie za minulej i súčasnej vlády, je v dozornej rade Petina International, slovenskej spoločnosti, ktorá obchoduje so zbraňami a drahými kameňmi, od jej založenia 5. septembra tohto roku.
Šéfka oddelenia pre bilaterálne vzťahy pri ministerstve hospodárstva Dagmar Repčeková je v dozornej rade dvoch firiem – ZVS a DMD Trade – ktoré majú povolenie ministerstva obchodovať so zbraňami. ZVL majú licenciu od 1. februára 2000 a toho dňa sa Repčeková stala aj členkou ich dozornej rady. Členkou predsedníctva DMD Trade sa stala 25. októbra tohto roku. Na poslednom zasadnutí licenčnej komisie Repčeková podala svoju rezignáciu.
Paragraf 26 zákona upravujúceho obchod s vojenským materiálom hovorí, že zamestnanci štátnych orgánov, ktorí sa priamo zúčastňujú na uplatňovaní tohto zákona… nesmú byť ani zamestnancami, ani členmi riadiacich či kontrolných orgánov iných právnych subjektov, ktoré smú obchodovať s vojenským materiálom, rok po skončení ich zamestnania v štátnom orgáne.
Pánik trvá na tom, že to neznamená, že členovia licenčnej komisie, ktorí sú vo funkcii, nemôžu byť vo vedení spoločností obchodujúcich so zbraňami: „Zákon to nezakazuje, hovorí len to, že keď sa moje pôsobenie skončí, nesmiem sa rok zamestnať v zbrojárskej spoločnosti.“
Pánik pripúšťa, že z členstva v dozorných radách má aj peniaze, ale tvrdí, že v licenčnej komisii neloboval v prospech zbrojárov, s ktorými bol prepojený. „Tieto spoločnosti možno nedostali licenciu za celý rok. A čo viac, ja som len jeden z mnohých členov tejto komisie, a medzi stovkami prípadov, ktoré posudzujeme, len jeden alebo dva priamo ovplyvňujú spoločnosti, kde zasadám.“
Spoločnosť Petina International, kde v dozornej rade sedí František Blanárik, minulý mesiac podľa našich informácií uzavrela obchod s firmou z USA. Blanárik obchod komentovať odmietol s tým, že je to záležitosť zákonných zástupcov spoločnosti. Ale nevidí nič zlého na tom, že súčasní alebo minulí členovia licenčnej komisie sa angažujú v obchode so zbraňami. „Nemôže ísť o konflikt záujmov, kým sa neporuší zákon,“ vysvetlil.
Právnik Ernest Valko hovorí, že Zákonník práce obsahuje výnimku, ktorá umožňuje niektorým štátnym úradníkom ponechať si súkromné obchodné funkcie: „Štátni zamestnanci nesmú byť členmi dozorných alebo riadiacich orgánov právnických subjektov s obchodnými aktivitami, ale to neplatí, ak ich do týchto orgánov deleguje zamestnávateľ, pre ktorého pracujú. Celkom iná je otázka, či by úradníci v takejto pozícii mali byť členmi komisie na vývoz zbraní. To je otázka morálky.“
Ako sa obhajujú
Pánik svoje pôsobenie v dozorných radách obhajuje aj tým, že ho tam vyslal minister hospodárstva.
Repčeková hovorí, že miesta v komisii sa vzdala okamžite, keď si uvedomila konflikt záujmov. Momentálne čaká na vysvetlenie zákona, či je prípustné, aby členovia licenčnej komisie mali podiely v obchodovaní so zbraňami. „Nemá to logiku. Žiadala som o právnický výklad. Ak nemôžem byť v zbrojárskej spoločnosti rok po tom, čo odídem z komisie, nechápem, prečo by som v nej mohla byť, kým pracujem pre vládu.“
Blanárik je presvedčený, že mu nič nebráni pracovať pre spoločnosť obchodujúcu so zbraňami, lebo odkedy 15. augusta 1999 odišiel z postu riaditeľa bezpečnosti a obrany Úradu vlády, sa na zasadnutí výboru vlastne nezúčastňoval.
Podľa tlačového oddelenia ministerstva hospodárstva je František Blanárik oficiálne ešte vždy členom licenčnej komisie, predseda komisie a štátny tajomník ministerstva hospodárstva Peter Brňo to však popiera.
Blanárik hovorí, že ministerstvo hospodárstva ešte nepodalo návrh vláde, aby ho oficiálne odvolala. „Musím sa smiať, lebo od roku 1999 bolo dosť času, aby sa veci pohli. Na práci komisie sa nezúčastňujem.“
Dvojité funkcie členov licenčnej komisie môžu byť síce v súlade so zákonom, ale zároveň vyvolávajú otázky o možnosti a systéme kontroly obchodovania so zbraňami.
„Vo všeobecnosti by mali byť štátne dozorné orgány celkom nezávislé, a to platí aj pre vývoz zbraní,“ hovorí Onno Simons, poradca bratislavského zastupiteľstva Európskej komisie. „Kontrola obchodu so zbraňami, alebo jej nedostatok, v nás vyvoláva veľké obavy.“
Brňo však popiera, že by Slovensko malo problémy s kontrolou vývozu a obchodovania so zbraňami: „Presuny zbraní máme pod kontrolou. O tom nepochybujem.“