Muškát záhradný. FOTO - ARCHÍV
orov. Tu vzniká väčšinou problém, pretože nie každý pestovateľ má miestnosť s teplotou od 3 do 12 stupňov, ktorá je aj primerane vlhká, svetlá a vzdušná. Rastliny musia preto zlikvidovať a na jar vypestovať nové muškáty zo semien.
Semená muškátov vysievame v rozličných ročných obdobiach, podľa toho, kedy majú kvitnúť. Ak chceme, aby rozkvitli v máji, vysievame ich už v januári. Semená rôznych odrôd si môžeme zaobstarať v špecializovaných záhradkárskych predajniach, väčšinou ich predávajú aj na kusy.
Muškáty vysievame do rôznych nádob. Dôležité je, aby boli hygienické a mali otvor na odtok vody. Substrát musí byť ľahký, chudobný na živiny. Vyhovuje zmes rašeliny, perlitu a listovky v pomere 1 : 1 : 1. Semená vysievame do riadkov v centimetrovom odstupe a do hĺbky asi 5 milimetrov , alebo rozhodením do šírky. Potom ich pomocou doštičky pritlačíme, aby splynuli so substrátom, mohli dobre napučať a vyklíčiť. Zalievame opatrne, aby sa nevyplavili. Výsev udržiavame stále vlhký a pri rovnomernej teplote 21 až 22 stupňov. Semená vzídu o 6 až 8 dní. Semenáčiky rozsádzame do malých črepníkov, keď majú vyvinuté dva až tri lístky. Rastliny, ktoré trpeli nedostatkom svetla a sú trošku vytiahnuté, zasadíme hlbšie.
Na výsev semien sú vhodné aj rašelinové zakoreňovače . Pri tomto spôsobe nám odpadne jedno presádzanie. Predpestovanie mladých rastlín trvá 8 až 10 týždňov . Veľký vplyv na vývoj semenáčikov má svetlo, preto ich umiestňujeme pri okne . Platí zásada: čím vyššia teplota, tým viac svetla . Pri nedostatku svetla sa vyťahujú.
Mladé rastlinky v malých črepníkoch alebo zakoreňovačoch pestujeme až do vytvorenia piatich párov listov, keď sú zakoreňovače prekorenené. Potom ich presadíme do väčších črepníkov s priemerom 10 až 12 centimetrov , v ktorých ich pestujeme až do rozkvitnutia. V zemine znížime obsah rašeliny na minimum a použijeme vyšší obsah záhradnej zeminy. Počas celého obdobia pestovania nezabúdame na pravidelnú výživu, najskôr listovým hnojivom, neskôr plným hnojivom. Dusíkaté hnojivá aplikujeme opatrne, pretože by podporili tvorbu listov, ale malú násadu kvetov.
Použitie rastových retardantov, teda látok spomaľujúcich rast, je pri muškátoch pestovaných zo semien nevyhnutné. Pri ich aplikácii odpadá zaštipovanie, čím sa obyčajne oddiali kvitnutie až o mesiac. V našich podmienkach je vhodné aplikovať retardant prvý raz na 55. deň od sejby a druhýkrát na 70. deň od výsevu, a to formou zálievky na zavlažené rastliny.
Termín sejby podľa termínu kvitnutia
Sejba Pikírovanie Presádzanie Kvitnutie
15. až 17. december 5. až 7. január 10. až 15.marec 25. apríl až 3. máj
28. december až 2. január 20. január 15. až 20. marec 10. až 20. máj
10. až 20. január 10. február 22. až 29. marec začiatok júna
Takto môžeme rozmnožovať muškáty záhradné (Pelargonium zonale) aj muškáty ovisnuté (Pelargonium peltatum).
Autor: Ing. KATARÍNA KETTMANNOVÁ