Liečenie rastlinami nazývame fytoterapiou. V rámci fytoterapie využívame viaceré druhy zeleniny, ovocia, liečivých a koreninových rastlín, prípadne aj okrasných rastlín so všetkými látkami, ktoré sa v nich nachádzajú (fytoterapeutiká). Používame ich v čerstvej (aj ako šťavu) alebo sušenej forme (ako drogu), v podobe nálevu, odvaru, výluhu, tinktúry, extraktu alebo sirupu. Niektoré z týchto rastlín môžu mať pri dlhodobom používaní nežiaduce vedľajšie účinky, najmä u precitlivených ľudí. Ich použitie na liečebné účely treba preto vopred konzultovať s lekárom.
Účinné látky rastlín tvoria základ aj pri výrobe syntetických liečiv (asi 60 percent). Rastliny sa využívajú aj v doplnkovej liečbe v rámci alternatívnej medicíny. Zber liečivých rastlín sa spája s pohybom na čerstvom vzduchu, čo zvyšuje odolnosť organizmu voči rôznym chorobám a neduhom. Pestovanie a zber liečivých rastlín môže mať aj finančný efekt, ak ich dodáme do zberní liečivých rastlín pre potreby farmaceutického priemyslu.
Už ľudia v dávnoveku sa naučili pestovať, zberať a používať rastliny na liečebné účely. Podľa dostupných prameňov prvým lekárom - liečiteľom bol Egypťan Imhotep. Nasledovali ho Sinuhet a Ina Dradar. Preslávili sa aj známi čínski lekári "žltý cisár" Chuang II. a "červený cisár" Šen Nungon (v 27. storočí pred naším letopočtom). V 12. storočí pred n. l. žil grécky liečiteľ Asklepios, ktorý bol označovaný za boha lekárstva. V Ríme pôsobil slávny lekár - fytoterapeut Galenos (v rokoch 120 až 200 pred n. l.). Na našom území sa v oblasti fytoterapie preslávili najmä mnísi Kozma a Damián (v 3. storočí), Benedik (v 6. storočí) a mních Cyprián (v 18. storočí). Juraj Fándly vydal v roku 1793 knihu Zelinkár. Od 19. storočia sa preslávil celý rad zahraničných aj domácich fytoterapeutov
Vzhľadom na význam a aktuálnosť využitia fytoterapie v homeopatii chceme v novej rubrike Zdravie z prírody pravidelne informovať čitateľov o pestovaní, zbere a využití rastlín vhodných na liečenie a prevenciu proti chorobám i neduhom. Budeme sa pritom držať hesla: Zdravá príroda - zdravé rastliny - zdravá životospráva - zdravý človek.
Doc. Ing. VILIAM HORNIAK, CSc.