Pokračujeme v kontrole studeného pareniska, vetráme pri teplom počasí a chránime ho pred chladom. Pravidelne kontrolujeme aj uskladnené ovocie a zeleninu. Nahnité plody odstránime, za priaznivého počasia sklady vetráme.
Premenu záhradných zvyškov na kvalitný kompost ovplyvňuje mnoho mikroorganizmov. K svojej činnosti potrebujú kyslík, preto do kompostovaného materiálu musí mať prístup vzduch. To dosiahneme správnym ukladaním materiálu. Vlhkú a zelenú hmotu miešame so suchou, jemnú s hrubou a vláknitou. V strede väčšej hromady urobíme otvory, ktoré zabezpečia prístup vzduchu. Na tento účel môžu poslúžiť aj rúry s otvormi v stenách alebo valce z hustého pletiva zapustené do kompostu.
Ak sme vysadili dvojročné rastliny, ktoré majú kvitnúť na jar, môže ich mráz "vytlačiť" zo zeme. Po skončení mrazov ich vtlačíme späť do pôdy. Začíname sa pripravovať na výsev kvetinových semien. Je vhodné obdobie na výsev muškátov a begónií. Oba druhy potrebujú pri klíčení teplo, preto ich doma vysievame do kvetináčov, ktoré môžeme neskôr premiestniť do skleníka.
Pri rôznych prácach v záhrade potrebujeme záhradnícke nože. Bežné vreckové nožíky sú nevhodné. Záhradnícke nože dostaneme kúpiť v rozličných tvaroch. Podstatné je, aby mali čepeľ zo špeciálnej ocele, ktorá dlho vydrží ostrá. Záhradkár potrebuje žabku so zakrivenou čepeľou, očkovací a vrúbľovací nôž.
Cesnak musíme skladovať pri nízkych teplotách a v suchom prostredí. Pri vyšších teplotách a v suchom prostredí vyháňa zelené klíčky a strúčiky sa vysušujú. Vo vlhku i v chladnom prostredí vyženie korienky, aj keď sa skladuje v chladničke. Cesnak je najlepšie uchovávať zavesený. Ak ho ukladáme na liesky, poličky alebo dlážku, treba ho rozložiť v tenkej vrstve. (pav)