čoraz častejšie. Analytici naznačujú, že z priechodov sa stal nový strategický cieľ.
Karni, kde sa odohral štvrtkový útok, je najcitlivejší. Práve tadiaľ prúdia do Gazy, kde veľa ľudí žije na hranici biedy, potraviny a iný tovar. Tadiaľ chodia aj sanitky a ľudia, čo majú v Izraeli prácu. To všetko sa teraz zastaví.
"Zase si to odnesú ľudia, ktorí neurobili nič zlé," povedal pre armádne rádio Sálim Abu Sáfija, ktorý priechod spravuje z palestínskej strany.
Všetko navyše komplikuje fakt, že sa začínajú moslimské sviatky spájané s púťou do Mekky. Vtedy sa navštevujú rodiny a vo veľkom sa nakupuje. Teraz nebude čo.
Do Gazy sa tiež nedostanú ani novinári, diplomati či humanitárni pracovníci. Ak boli včera na izraelskej strane, majú smolu.
Palestínčania zo zlej situácie na priechodoch neobviňujú len Izrael, ale čoraz častejšie aj samosprávu a militantov. Už od decembra je v Egypte pri hraniciach s Gazou desaťtisíc Palestínčanov. Zostali tam uväznení po tom, čo Izraelčania po teroristickom útoku zatvorili priechod Rafah.
"Starali sa len o voľby a nás tu nechali," cituje denník Jerusalem Post Ahlam Eid, matku troch detí, ktorá je s nimi viac ako mesiac v Egypte. Bez peňazí a jedla.
Priechod pritom čiastočne fungoval, ale len pre predstaviteľov palestínskej samosprávy, ktorí si u Izraelčanov vybavili špeciálne povolenia. Pre nich neurobili nič.
"Nechajú sa korumpovať," napísala v liste Abbásovi Andalíb Adwan, palestínska aktivistka, ktorej v Egypte zostal muž a deti. Boli na návšteve u príbuzných. (mik)