Pásmo Gazy je v izolácii. Jediní, čo z toho budú ťažiť, sú militanti. FOTO - REUTERS |
Pásmo Gazy je v izolácii. Nefunguje ani jeden z jeho troch hlavných priechodov. Do Gazy sa nedá dostať z Egypta ani z Izraela. Rozhodnutie Izraela uzavrieť Gazu na neurčito prišlo po štvrtkovom nočnom útoku na hraničnom priechode Karni.
Samovražední atentátnici, ktorých "dodali" Hamas, Brigády mučeníkov al-Aksá a Výbory ľudového odporu tam zabili šesť Izraelčanov, medzi nimi aj izraelských Arabov. Išlo o šoférov nákladných áut a zamestnancov firiem, ktorí do Gazy vozili tovar.
Niekoľko ľudí sa pri útoku zranilo, v nemocnici zostávajú vo veľmi vážnom stave traja z nich.
Teroristi najprv pri stene oddeľujúcej izraelskú a palestínsku stranu odpálili auto naložené výbušninami. Tak sa dostali na izraelskú stranu. Tam sa odpálili. Druhá skupina potom začala strieľať.
Krátko po teroristickom útoku vypálil izraelský vrtuľník raketu na dom v jednom z utečeneckých táborov. V dome, ktorý patrí islamskej charite, sa podľa Izraela stretávali teroristi.
Bezpečnostný analytik denníka Haarec Arnon Regular hovorí, že akciu museli dlho pripravovať a jej načasovanie je zrejmé. Dnes totiž s inauguračným prejavom pred palestínskymi poslancami vystúpi šéf palestínskej samosprávy Mahmúd Abbás. Útok v Karni mu mal odkázať, že napriek rečiam nemá na to, aby teror zastavil.
Mal byť aj odkazom pre izraelského premiéra Ariela Šarona: "Je to ďalší dôkaz, že nepriateľ utečie z Gazy pod palestínskou paľbou," povedal šéf Výborov ľudového odporu Abú Abir. Narážal tak na Šaronov plán odchodu z Gazy.
Nový palestínsky líder Abbás útok, rovnako ako izraelské akcie v pásme Gazy, odsúdil. Podľa jeho spolupracovníkov bol nahnevaný, že sa musel vyjadrovať: ešte vraj nie je oficiálne v úrade. Teroristi mu však nedali čas a zdá sa, že na neho nečaká ani Izrael. Šaron už oznámil, že dočasne pozastavuje kontakty s palestínskou samosprávou.
Rozhodnutie uzatvoriť Gazu, ktoré môže mať drastický dosah na miestnych civilistov, je výsledkom izraelskej frustrácie z toho, že palestínske vedenie nerobí s terorizmom nič. "Voľby sa skončili a Palestínčania napriek prísľubom s terorizmom nerobia nič," citovalo armádne rádio dôstojníka izraelskej armády.
V Izraeli zaznievajú aj hlasy, že Abbás potrebuje čas. Ministerka spravodlivosti Cipi Livni zo Šaronovej strany Likud povedala, že Abbása zatiaľ treba podporovať. Jeruzalem, ale aj Washington však od neho chcú akciu. V tejto chvíli sa hovorí minimálne o zákaze nosenia zbraní na verejnosti či zastavenia ostreľovania Izraela z pásma Gazy.
Útok v Karni tak môže byť pre neho príležitosťou ukázať, čo chce s terorizmom robiť.