
Pracovné stretnutie vicepremiéra Pála Csákyho (druhý zľava) s predsedom Konferencie biskupov Slovenska Mons. Františkom Tondrom (druhý sprava) za účasti ministerky financií Brigity Schmögnerovej (vľavo) sa včera uskutočnilo na Úrade vlády SR. FOTO TASR – PAVEL NEUBAUER
BRATISLAVA – Obnova kultúrnych pamiatok vo vlastníctve cirkvi a financovanie cirkevných škôl by malo ísť aj z iných štátnych zdrojov, nielen z rozpočtu, ktorý pre katolícku cirkev určí zákon o financovaní cirkví. Povedal to včera predseda Konferencie biskupov Slovenska František Tondra po rokovaní s podpredsedom vlády Pálom Csákym, ministerkou financií Brigitou Schmögnerovou a ministrom kultúry Milanom Kňažkom.
Katolícka cirkev podľa Tondru nežiada nový model financovania svojej činnosti, niektoré oblasti činnosti však nebude vládať len z tohto rozpočtu zabezpečiť. „Jedno reštaurovanie gotickej kazateľnice v Levoči stálo 6 miliónov. Je zjavné, že to cirkev a farnosti nemôžu samostatne utiahnuť. Charita slúži na sociálne ciele, ktoré by ináč musel robiť niekto iný – štát alebo súkromné organizácie. Podobne cirkevné školy, tie nevychovávajú deti pre seba, ale pre spoločnosť. Ak by neboli cirkevné, tak by ich musel financovať štát. Toto nemožno zahrnúť do finacovania cirkvi,“ povedal Tondra.
Podľa Brigity Schmögnerovej všetky cirkvi budú financované podľa platného zákona o financovaní cirkví. Financovanie len katolíckej cirkvi upraví ešte čiastková zmluva, ktorú sa Slovensko zaviazalo prijať pri podpise Základnej zmluvy s Vatikánom. „Zákon hovorí o všetkých cirkvách. Neobsiahne však všetky oblasti financovania. V tomto smere zmluva bude komplexnejšia,“ povedala Schmögnerová.
Okrem otázky financovania by sa čiastkovými zmluvami s Vatikánom mala tiež upraviť otázka uplatňovania výhrad svedomia a pôsobenie cirkvi v školstve a armáde. Na ich prípravu boli ustanovené pracovné skupiny. „Vláda má záujem čím skôr uzavrieť tieto štyri oblasti,“ povedal Csáky. Všetky štyri zmluvy pred podpisom podliehajú ratifikácii v parlamente. (mar)