
Podiel jednotlivých DDP na trhu
BRATISLAVA – Na konci decembra by malo mať zmluvu o doplnkovom dôchodkovom poistení viac ako 277-tisíc ľudí, čo je viac ako 12 percent ekonomicky aktívneho obyvateľstva. To znamená, že v tomto roku sa do systému zapojilo viac ako 95-tisíc nových poistencov, čo je najväčší prírastok klientov v jednom roku. „Tento rok bol pre doplnkové dôchodkové poistenie zlomový,“ povedal prezident Asociácie doplnkových dôchodkových poisťovní Ivan Medovič.
A to nielen z hľadiska počtu nových zmlúv, ale aj v súvislosti so zmenou systému. Ten sa od začiatku roka otvoril aj tým skupinám obyvateľstva, ktorých zamestnávateľ nechce alebo nemôže prispievať na dôchodkové pripoistenie a nemá zmluvu s niektorou zo štyroch doplnkových dôchodkových poisťovní (DDP).
Aj napriek tomuto otvoreniu len 16-tisíc zmlúv bolo uzatvorených s takými poistencami, ktorí sa minulý rok nemohli do systému zapojiť. Z toho živnostníci a s nimi spolupracujúce osoby uzavreli doteraz menej ako 5-tisíc zmlúv.
V prípade zamestnancov, ktorých firma neprispieva na poistenia, môže byť dôvodom slabého záujmu práve chýbajúci príspevok, ktorý je hlavnou výhodou tohto poistenia. Za slabým záujmom živnostníkov však vidí generálny riaditeľ Prvej DDP Tatry-Sympatia Michal Němec to, že táto skupina nepochopila, do akej situácie sa môže dostať. Vzhľadom na to, že mnohí platia odvody do Sociálnej poisťovne len z minimálnej mzdy, ich dôchodok môže byť v porovnaní so súčasným príjmom veľmi nízky.
Ako však dodal Medovič, pred koncom roka ešte môže dôjsť k nárastu počtu poistených živnostníkov, ktorí až teraz zistia, čo si môžu dovoliť a čo nie. Okrem toho doplnkové dôchodkové poistenie je jedným zo spôsobov, ako si znížiť daňový základ.
Podľa očakávaní odborníkov z oblasti doplnkového dôchodkového poistenia, počet poistencov by mohol v budúcom roku vzrásť o približne 150-tisíc nových klientov. Majetok v správe poisťovní by sa tak mohol zvýšiť zo súčasných viac ako 5 miliárd na 9 až 10 miliárd korún.
GABRIEL KÁDASI