Uplynulých 12 mesiacov bolo pre mnohých aktérov na newyorskom parkete nočnou morou. Podobne ako rok 2000. Veď zatiaľ čo hlavný ukazovateľ „starej ekonomiky“ Dow Jones Industrial Average (index 30 najväčších priemyselných a technologických amerických gigantov) vykročil do roku 2000 tesne pod hranicou 11 500 bodov a do roku 2001 na úrovni 10 700 bodov, teraz sa nachádza tesne nad 9800 bodmi.
Dominantný barometer „novej ekonomiky“ Nasdaq Composite (index info-technologických účastín, kótovaných na burze Nasdaq) je na tom ešte horšie: svoju predvlaňajšiu púť začal nad hranicou 4000 bodov, do tohto roku sa vybral bezprostredne pod úrovňou 2500 bodov a v súčasnosti bojuje s magickými 2000 bodmi. Pôvodnou príčinou tohto všeobecného burzového krachu v Spojených štátoch bolo v marci 2000 spľasnutie takzvanej „akciovej bubliny“, teda globálneho burzového nadšenia, odrážajúceho sa v neprimerane vysokých kurzoch takmer všetkých akcií na všetkých piatich kontinentoch. Tento rok v septembri sa k tomu pridružil šok z teroristického útoku na Svetové obchodné centrum a Pentagon, posilňujúci strach z hospodárskej recesie v Spojených štátoch a následne na celom svete.
Pohľad do burzových štatistík ozrejmuje, že tri po sebe nasledujúce roky s klesajúcimi kurzami zažila Wall Street naposledy pred šiestimi desaťročiami. Pravdepodobnosť, že aj rok 2002 sa skončí s mínusovými znamienkami na burzových tabuľkách sa nedá vylúčiť. Mnoho finančných analytikov sa medzičasom poučilo z predchádzajúcich predpovedí. Sprvoti nimi síce namaškrtili investorov, aby sa aktívne zúčastnili na zlatokopeckej ére globálneho vytrženia. Ale potom absolútna väčšina burzových augurov hrala na optimistickú strunu aj vtedy, keď sa hodnota akcií začala rútiť do prepadliska historicky jedinečného krachu.
Tí investori, ktorí ich naďalej počúvali, zažili na vlastnej koži nezriedka gigantické straty: niektoré účastiny, supernovy vtedajšieho „novoekonomického“ neba, sa totiž zmenili na „čierne diery“ s neustále padajúcimi kurzami – často o vyše 90 percent. Prepásnutím správneho okamihu na včasné vyskočenie z rozbehnutého burzového vlaku (a tým realizácie kolosálnych ziskov) stratili analytici predchádzajúci obdiv a priazeň súkromných investorov.
A tak je najnovším trendom na newyorskom parkete uvážlivosť, prezieravosť, skromnosť. Burzoví experti si zrazu, po rokoch hlasného mediálneho bubnovania v prospech bezhraničného akciového optimizmu, spomenuli na overenú skutočnosť, že hodnota akcií (vrátane dividendy) rastie v ročnom priemere o 7 percent. Motto na budúci rok znie: „Opatrnosť je matkou múdrosti“. Dlhý čas populárnych prorokov nekonečného kurzového ohňostroja, večne dobre naladených jasnovidcov, veštiacich koniec konjunkturálnych výkyvov a začiatok éry neustáleho rastu hrubého domáceho produktu v dôsledku informačno-technologickej revolúcie, vystriedali v burzových oddeleniach najväčších amerických bankových domov mierne suchopárni, ale o to racionálnejšie uvažujúci experti, opierajúci svoje štúdie o ekonomicky podložené fakty, o prísne analýzy vývoja základných ekonomických veličín, podmieňujúcich akciové kurzy. Títo odporúčajú prípadným záujemcom o kúpu účastín zamerať pozornosť na staré známe, klasické firmy, ktoré majú silné postavenie na americkom a globálnom trhu, ktoré nie sú priveľmi zadlžené a ktoré disponujú solídnym manažmentom. A varujú ich, podobne ako pred „novoekonomickým ošiaľom“ z konca 90. rokov, aby bezhlavo nekupovali každú akciu, o ktorej počujú v televízii či čítajú v novinách. Slovami jedného ostrieľaného burzového harcovníka: „Mojou stratégiou je B2B“. Nemá pritom na mysli internetový pojem Business to business (teda firemné aktivity, zamerané na sprostredkovanie obchodných kontaktov cez celosvetovú počítačovú sieť), ale Back to basics, teda návrat ku koreňom, k základom obchodovania na burzovom parkete, opierajúceho sa o neodškriepiteľné ekonomické fakty.
Burzový večierok sa skončil, aktéri na parkete medzičasom vytriezveli, prestala ich bolieť hlava z príslovečnej opice po nedávnom krachu – a teraz sa znovu pustili do pôvodnej práce: do racionálnej ekonomickej analýzy a triezveho obchodovania s vybranými účastinami.
JÁN ŠALGOVIČ, Mníchov