h pretekoch na olympijských hrách v Aténach vybral ako svojho rozhodcu Francúza Jeana-Paula Burniera.
Martikána dvadsať minút po skončení jeho finálovej olympijskej jazdy dvojsekundovou penalizáciou za údajný dotyk bránky odsunuli rozhodcovia z prvého miesta s dvanásťstotinovou stratou za Francúza Tonyho Estangeuta na druhé. Rozhodcovia ako dôvod uviedli chybu v komunikačnom zariadení, nezobrazenú penalizáciu za dotyk na bránke.
Peter Kubík, právny zástupca Michala Martikána, namieta vo svojom podaní na Medzinárodný športovo-arbitrážny súd vo švajčiarskom Lausanne najmä proti zmenám v záväzných rozhodnutiach rozhodcov, ako aj proti nerovnosti podmienok, keďže Martikán o svojej údajnej penalizácii nemohol vedieť pre dočasnú chybu v komunikačnom a zobrazovacom zariadení počas jeho jazdy, a tak mu nebolo umožnené korigovať športový výkon s cieľom vyhrať.
"Ide o to, aby všetci pretekári mali rovnaké podmienky počas pretekov a aby iba naše výkony rozhodovali o tom, kto je najlepší," povedal Michal Martikán. "Keďže v zozname arbitrov nie je ani jeden slovenský rozhodca, ktorý by mal licenciu rozhodovať športové spory, vybrali sme si francúzskeho zástupcu. Nepopieram, že aj to je súčasť našej stratégie, ako tento spor vyhrať," doplnil ho manažér Slovenského zväzu kanoistiky na divokej vode Richard Galovič. (sita)