Osadníci ladia do oranžovej aj Davidove hviezdy, FOTO- REUTERS
Židovskí osadníci, ktorí odmietajú stiahnutie Izraela z Gazy, nosia oranžové Davidove hviezdyČervená už nie je farbou revolúcií. Pomaly ju nahrádza modernejšia oranžová. Funguje nielen na Ukrajine, ale aj v Izraeli. Oranžová je farba osadníkov, ktorí protestujú proti odchodu z Gazy.
Okrem zástav do oranžovej ladili aj Davidove hviezdy, ktoré nosia pripnuté na hrudi. Tak ako za Hitlerovej vlády takmer všetci európski Židia.
S hviezdami to podľa mnohých Izraelčanov prehnali, ale poprední izraelskí intelektuáli hovoria, že sloboda prejavu siaha až k oranžo vým hviezdam.
Čo je to ukrajinská revolúcia?
Oranžová je oficiálnou farbou Regionálnej rady Guš Katif - bloku osád v pásme Gazy. Odtiaľ sa zgrupujú najhorlivejší odporcovia Šaronovho plánu na odchod z Gazy. Niektorí z nich sedia aj v stanovom mestečku, ktoré si vybudovali pri izraelskom parlamente tak ako Ukrajinci na kyjevskom hlavnom námestí. Jeho osadenstvo je však výrazne menej početné ako kyjevské.
"Budeme tu, kým si nevysedíme zmenu plánu," hovorí študent náboženskej školy Eli. O ukrajinskej oranžovej revolúcii však nevie nič. Zrejme ani celkom nevie, kde Ukrajina leží. Pýta sa len, či bola revolúcia úspešná. Keď sa dozvie, že áno, poteší sa.
Tí Izraealčania, ktorí sa viac orientujú v dianí vo svete, sa však na porovnávaní izraelskej osadníckej revolty a ukrajinskej oranžovej revolúcie zabávajú. "Akurát to dobre znie, a preto to začali marketingoví poradcovia osadníkov pretláčať. Inak je to hlúposť. Ľudia na Ukrajine protestovali proti podvodom, tu úzka záujmová skupina spochybňuje rozhodnutie demokraticky zvolenej vlády," vysvetľuje sociológ Eran Herskowitz.
Hovorí, že jediná podobnosť s Ukrajinou je v tom, že tak ako prezidentské voľby rozdelili Ukrajincov, tak odchod z Gazy rozdelil izraelskú spoločnosť. Plán však stále podporuje väčšina Izraelčanov. Aj keď nátlakové akcie osadníkov a ich slová o tom, že ich z ich domovov vyháňajú vlastní, podrývajú racionálnu argumentáciu, že Gaza je sud pušného prachu krátko pred výbuchom.
Neposlušní vojaci
S blížiacim sa dátumom skutočnej likvidácie osád v Gaze sa začínajú objavovať aj problémy v armáde. Nie všetci vojaci si myslia, že evakuácia Gazy je dobrá vec. Po tých, čo odmietajú vojenskú službu principiálne, tých, čo nechcú slúžiť na sporných územiach, či útočiť na teroristov v zónach, kde žijú hlavne civilisti, sa rodí nová skupina odmietačov. Podľa nich je nemorálne, aby asistovali pri evakuácii Gazy a násilne vyťahovali osadníkov z ich domovov.
Nehovoria to len z vojenského, ale aj osobného hľadiska. Veľa dôstojníkov totiž žije v osadách na sporných územiach na západnom brehu. Dostali tam dobré ubytovanie za veľmi slušné ceny.
Bývalá dôstojníčka izraelskej armády, ktorá si neželala zverejniť svoje meno, hovorí, že takíto vojaci sú pod tlakom. "Ľudia v osadách to vnímajú tak, že idú proti svojim." Tvrdí však tiež, že s evakuáciou z Gazy majú problém aj tí dôstojníci, čo s osadami nič nemajú. "Berú to ako zbabelý ústup."
Premiér Šaron aj minister obrany Mofaz sa proti odmietaniu poslušnosti tvrdo postavili. Tých, čo neuposlúchnu príkazy z armády, vyhodia.
Šaron však vždy taký zásadový nebol. Pred desiatimi rokmi v rozhovore pre rádio Aruc 7 vyzýval vojakov na individuálne protesty proti likvidácii nelegálnych osád. Vtedy sa nahrávka tajne šírila medzi vojakmi. Teraz ju vytiahli osadníci. V stanovom mestečku izraelskej oranžovej revolúcie ju počúvajú stále dokola.
Autor: JANA MIKUŠOVÁ, Jeruzalem