TEHERÁN - Iránsky súd predvolal na výsluch iránsku laureátku Nobelovej ceny za mier Širín Ebadíovú. Dostaviť sa musí do troch dní, inak ju zatknú. Ebadíová povedala, že dôvod predvolania nepozná a že ak sa rozhodne na súd ísť, urobí tak až na poslednú chvíľu, teda v nedeľu.
"Všetko, čo robím, je legálne. V predvolaní je uvedené, že sa musím dostaviť na súd, aby som podala vysvetlenie, ale nie je tam napísané, aké. Je v ňom napísané, že ak neprídem, budem zatknutá," povedala Ebadíová. Päťdesiatsedemročná právnička dostala Nobelovu cenu v roku 2003 ako zatiaľ jediný občan Iránu. Nezapája sa do politiky, kritizuje však nedodržiavanie ľudských práv v krajine.
Ujala sa niekoľkých citlivých prípadov. Obhajovala napríklad rodinu kanadskej novinárky Zahry Kazemiovej, ktorá zomrela po výsluchu vo väzbe na krvácanie do mozgu. Zatkli ju, keď fotografovala teheránsku väznicu. Ebadíová obhajuje aj väzneného novinára Akbara Gandžího a disidenta Ebráhíma Jazdího, ktorý je väznený za "pokus zvrhnúť vládu".
Iránski konzervatívci označili udelenie ceny Ebadíovej za sprisahanie sionistov s Američanmi proti islamu. Ebadíová, ktorá si na cestách v zahraničí nezakrýva hlavu, dostáva zastrašujúce listy a vlani v septembri povedala, že ich začína pribúdať.
Irán nechce stratiť charakter islamského štátu a kampaň proti vplyvu Západu je tam dennou realitou. (čtk)