Mladé siroty v islamskej škole v Banda Acehu FOTO - TASR/EPA
"Vraciame ich ku Koránu a prorokovej tradícii," povedal dvadsaťpäťročný lekár Asijkun Našíd Rúm na okraji správneho strediska Banda Aceh, kde v núdzovom tábore žije asi tristo ľudí.
"Učíme deti po večernej modlitbe dobre čítať Korán. Učíme ich matky nosiť islamské šatky," pokračoval chudý mladík s rozstrapatenou bradou a v trochu netradičnom tričku s nápisom Harley Davidson. "Po katastrofe si tí, čo prežili, uvedomili, že zabudli na určité povinnosti. Väčšina na to zabúda stále," dodal. Podľa neho boli tsunami božím trestom. Mesto obchádzajú dobrovoľníci z islamských organizácií s rôznym stupňom radikalizmu.
Podľa talianskeho kňaza Ferdinanda Severiho, ktorý sa už 13 rokov stará o miestnu kresťanskú komunitu asi 400 čínskych prisťahovalcov, sa v Acehu roja islamisti vyslaní z ostrova Jáva, aby obrodili náboženský fanatizmus.
V Acehu sa pohybuje asi pol tucta náboženských humanitárnych organizácií. Podľa zástupcu jezuitskej skupiny sa síce mnoho západných organizácií inšpiruje kresťanstvom, ale nespráva sa misionársky.
V centre Banda Acehu sa objavilo aj dvadsať austrálskych scientológov, pričom v niektorých krajinách sú označovaní za sektu.
(čtk)