Bagapš a Chadžimba. FOTO - REUTERS
Prvýkrát v októbri vznikol po voľbách v tomto odštiepeneckom gruzínskom regióne zmätok. Hlavní rivali Sergej Bagapš aj Raul Chadžimba sa navzájom obviňovali z ukradnutia volebného víťazstva. Moskve sa pôvodne nepáčilo, že nezvíťazil ich kandidát, bývalý dôstojník KGB Chadžimba, a pohrozila Abcházsku, ktoré je od Ruska závislé, ekonomickými sankciami.
Po kunzultáciách s Kremľom sa nakoniec obidvaja rivali pomerili a do opakovaných volieb vyrazili na spoločnom hlasovacom lístku. Bagapš ako kandidát na prezidenta a Chadžimba ako viceprezident. Proti nim sa postavil bezvýznamný Jakub Lakoba, ktorý v októbrových voľbách dostal len 500 hlasov.
Moskva išla tentoraz na istotu. Novým prezidentom Abcházska sa stal bez problémov Bagapš. Hlas mu odovzdalo 90,1 percenta voličov. Protikandidát Lakoba získal len 4,5 percenta hlasov a už priznal porážku.
Gruzínsko voľby považuje za nelegitímne. Rebelský štát neuznáva ani jedna krajina na svete, ale de facto ho podporuje Moskva.
Čerstvý víťaz dal včera jasne najavo svoju orientáciu, keď zdôraznil záujem na dobrých vzťahoch s Ruskom a odmietol akýkoľvek návrat pod správu Gruzínska. "Vonkajšia politika bude len smerom k integrácii s Ruskom," povedal Bagapš.
Posledné udalosti v kakauzskom regióne v tieni ukrajinských volieb dostali zvláštny nádych. Moskva, ktorá sa nakoniec s nechceným víťazom ukrajinských volieb Viktorom Juščenkom zmierila, má znovu dôvod k radosti. Potvrdila si, že má naďalej obrovský vplyv v oblasti.
Gruzínsky prezident Michail Saakašvili obviňuje Moskvu zo zasahovania do vnútornej politiky a sám radšej spolupracuje so Spojenými štátmi. K moci sa dostal po nenásilnej revolúcii v roku 2003, ktorá nedávno inšpirovala aj takzvanú "oranžovú revolúciu" na Ukrajine.
Ruský prezident Vladimir Putin sa napriek posledným revolučným udalostiam nechce vzdať vplyvu v bývalých sovietskych republikách. Abcházsko, ktoré sa oddelilo od Gruzínska začiatkom deväťdesiatych rokov, je jedným z miest, kde Kremeľ naďalej ťahá nitkami. Moskva miestnym obyvateľov vypláca penziu, vydáva im pasy, aby mohli bez problémov prekračovať hranice.
Posledné vyjadrenia čerstvého prezidenta Bagapša nenaznačujú, že by mal nastať obrat smerom k Tbilisi. Hodená rukavica Michaila Saakašviliho, ktorý v deň volieb ponúkol odštiepeneckým regiónom istú formu autonómie, zostala na zemi. MIREK TÓDA