Ruský denník Kommersant napísal, že Rusi chcú do Sýrie predať aj rakety zem - zem Iskander s doletom do 280 kilometrov, ktoré môžu zasiahnuť prakticky akékoľvek miesto v Izraeli. Jeruzalem sa skôr bojí protilietadlových striel Igla. Niektorí izraelskí analytici však hovoria, že teroristi už Igly vo "výbave" majú.
Izrael sa obáva, že ľahko prenosné a skladné Igly by sa mohli dostať do rúk teroristom z Hizballáhu, ktorí by potom z Libanonu mohli ostreľovať izraelské vojenské lietadlá.
Podľa vojenských analytikov tiež existuje riziko, že by sa ich podarilo prepašovať k palestínskym teroristom na západný breh. Strely zasiahnu cieľ vo vzdialenosti 5 kilometrov. Zo západného brehu je len kúsok na medzinárodné letisko Ben Gurion v Tel Avive.
Hoci Izraelčania stále pracujú na systéme, ktorý by podobné rakety mohol zneškodniť a pravdepodobne ich používajú na lietadlách svojej spoločnosti El Al, z Tel Avivu odlietajú aj lietadlá iných štátov. Tie podobnú ochranu nemajú.
V novembri 2003 sa nepodaril útok al-Káidy na izraelské lietadlo smerujúce z kenskej Mombasy.
Ohrozený je aj Irak: zo Sýrie nie je problém zbrane dostať aj tam. Námestník izraelského ministra obrany Zeev Boim povedal, že sa nedá vylúčiť, že by nimi mohli zasiahnuť americké vojenské nákladné lietadlá. Američania už od začiatku vojny Sýriu podozrievajú, že podporuje odboj v Iraku, tým že dostatočne nestráži iracko-sýrske hranice.
Zdroje z izraelskej diplomacie naznačujú, že hoci obchod, ktorý Moskva oficiálne popiera, je pre Izrael mimoriadne nepríjemný, nebude Jeruzalem vyhrocovať vzťahy. Rusko je členom Bezpečnostnej rady OSN aj medzinárodného Kvarteta, ktoré dohliada nad mierovým procesom na Blízkom východe. Z Ruska pochádza aj takmer milión izraelských občanov.
JANA MIKUŠOVÁ