FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
Talentované deti z rómskych a sociálne slabých rodín prvý rok študujú v zatiaľ dvoch triedach nového osemročného gymnázia vo Zvolene. Gymnázium so špecializáciou na cudzie jazyky a informatiku je internátneho typu a funguje na overenom systéme Gándiho školy v maďarskom Pécsi. Momentálne ju navštevuje 35 detí. Okrem povinného Rómskeho jazyka a reálií sa učia ešte dva cudzie jazyky.
Predstaviteľ medzinárodného rómskeho hnutia, profesor Rómskych štúdií na Texaskej univerzite v Austine v USA Ian Hancock, ktorý gymnázium navštívil, neskrýval prekvapenie. "Som veľmi rád, že sa vzdelávate. Bol by som šťastný, keby sme aj my mali takúto školu," povedal Hancock v debate s rómskymi študentmi. Americký profesor bol prekvapený, že mohol so žiakmi diskutovať v anglickom aj v rómskom jazyku.
Rómsky pedagóg odpovedal aj na citlivé otázky, a to napríklad, či jeho deti hovoria po rómsky. "Moja manželka je gadžovka, takže hovoria iba po anglicky, ale po rómsky rozumejú," vysvetlil. Študentov tiež zaujímalo, či sa majú Rómovia v Amerike lepšie, ako na Slovensku.
Ian Hancock je odborníkom v oblasti rómskeho holokaustu, za prezidenta Clintona bol členom Výboru Spojených štátov pre pamätník holokaustu a v súvislosti s rómskymi záležitosťami spolupracoval s členmi Kongresu na niekoľkých projektoch v oblasti ľudských práv. Hancock je nositeľom nórskej Raftovej ceny za ľudské práva.
Realizátori projektu tohto osemročného gymnázia očakávajú pozitívne výsledky. Absolventi podobnej školy v Pécsi majú až 75-percentnú úspešnosť na prijímacích pohovoroch na maďarské vysoké školy. Nezanedbateľné je aj takmer nulové ukončenie štúdia pre predčasné materstvo rómskych žiačok. Učiteľka Jana Ľuptáková však hovorí, že majú aj problémy, napríklad s nedostatkom učebníc rómskeho jazyka.
DANIEL VRAŽDA