Argumentáciu slovenských ministrov, ktorí chcú predĺžiť prevádzku jadrovej elektrárne Jaslovské Bohunice, Brusel neprijíma. Európska komisia v oficiálnom stanovisku pre SME protirečila nedávnym tvrdeniam podpredsedu Pála Csákyho a ministra priemyslu Pavla Ruska o Bohuniciach. "Finančné memorandum neumožňuje odstávku oddialiť," zdôraznil hovorca Komisie pre energetiku Rupert Krietemeyer. Csákym prezentované nové memorandum Slovensku zaručuje príspevok Bruselu na odstávku Bohuníc do roku 2011.
Csáky z toho pôvodne vyvodzoval, že vláda nemusí prvý reaktor V1 odstaviť v roku 2006, ako sľúbila v prístupovej zmluve, ale až o dva roky neskôr, keď má podľa rovnakej zmluvy odstaviť aj druhý najstarší bohunický blok. Neskôr Csáky túto interpretáciu sám spochybnil.
"To by bolo porušenie prístupovej zmluvy," potvrdil pre SME hovorca komisie Krietemeyer. "Memorandum len poskytuje finančnú pomoc na splnenie záväzku zmluvy," dodal. Európska komisia pochybuje aj nad tvrdením ministra Ruska, ktorý lobuje za paralelnú neskoršiu odstávku obidvoch blokov Bohuníc. Odpojenie prvého reaktoru by podľa neho zvýšilo riziko prevádzky druhého.
"Keby tu také riziko bolo, tak by sa obidva reaktory museli odstaviť v roku 2006", vyhlásil Krietemeyer. "Nevieme o žiadnych dôkazoch na podporu takej hypotézy," dodal. Eurokomisár pre energetiku Andris Piebalgs sa aktivitami slovenských ministrov hodlá zaoberať najskôr potom, ak by išlo o oficiálny krok celej slovenskej vlády. Pohovoriť si o veci do Bratislavy podľa svojho kabinetu zatiaľ nepríde. "Momentálne to neplánuje," potvrdil Piebalgsov hovorca Krietemeyer.
Bohunické aktivity slovenských politikov viac-menej podľa očakávania ostro kritizujú ochrancovia životného prostredia. "Prestať sa držať záväzku vstupnej zmluvy je právna nočná mora a dosť bezprecedentná," povedal pre SME protiatómový hovorca európskej centrály organizácie Deti Zeme Mark Johnston. Ani on slovenskej vláde veľa nádeje nedáva: "Už preto, že by museli súhlasiť všetky ostatné členské štáty, šance na úspech sú malé. O odklad sa usilovali vlani aj Litovci a neuspeli."
Podľa Johnstona sa obavy o bezpečnosť Bohuníc predháňajú, zrejme s cieľom zvýšiť finančnú podporu: "Bezpečnostné otázky síce nemožno ignorovať, ale dajú sa vyriešiť aj inak, napríklad tým, ako sa ukladá vyhorené palivo." Hovorca ekológov je presvedčený, že ak Slovensko bude prezentovať len časť pravdy, obrátia sa jeho aktivity proti nemu.
DAVID ZELINGER, Brusel