Vynálezca János Borbely tvrdí, že na guľovej šachovnici dokázal odstrániť negatívne vlastnosti klasickej šachovnice, a to obmedzenia pohybu figúrok na krajoch a v rohoch šachovnice. FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
Predstavy o kráľovskej hre šach výrazne posunul vynálezca János Borbely z Bátky. Vychádzal z toho, že klasická šachovnica pokročilých hráčov značne obmedzuje a šachové figúrky presunul na magnetickú guľu. Vynález si dal patentovať a v minulom roku za guľovú šachovnicu získal hlavnú cenu na súťaži vynálezcov Genius Europe v Budapešti. Šachovnica v podobe glóbusu je momentálne jedným z hitov výstavy Vedecká hračka v Múzeu SNP v Banskej Bystrici.
"Táto hra vyžaduje väčšiu sústredenosť, viac skúseností a vytrvalosti ako pri klasickom šachu. Hráč musí bezpodmienečne rozmýšľať a vidieť v trojrozmernom priestore, lebo pod zorným uhlom je iba polovica hracej plochy. Hranie šachu na mojej šachovnici však poskytuje oveľa viac možností," hovorí vynálezca.
Borbely tvrdí, že na jeho guľovej šachovnici dokázal odstrániť negatívne vlastnosti klasickej šachovnice, a to obmedzenia pohybu figúrok na krajoch a v rohoch šachovnice.
"Možnosti guľovej šachovnice a ťahy po nekonečných radoch a stĺpcoch rozširujú hranice nášho myslenia. Objavujú sa nové a nové varianty, ktoré niekedy pôsobia až prekvapujúco," dodáva Borbely. Guľovú šachovnicu si podľa Borbelyho už vyskúšali mnohí profesionálni šachisti a hrou boli údajne nadšení.
Na výstave Vedecká hračka je viac ako 100 hračiek, hier a hlavolamov z 20 krajín. Niektoré exponáty, ktoré fungujú podľa zákonov fyziky, sú skutočne prekvapivé. Napríklad zemeguľa, ktorá sa vznáša vo vzduchu, fosforové plátno, kde zostane niekoľko desiatok sekúnd tieň vašej ruky, ale aj hračky pripomínajúce perpetuum mobile. Ťahákom výstavy je aj šach pre troch hráčov. Hra má rovnaké pravidlá ako klasický šach, ale jeden hráč má na šachovnici napríklad dve dámy.
DANIEL VRAŽDA