Palestínski radikáli oslavujú Abbása, už včera však zaútočili aj na židovské osady. FOTO - ČTK/AP |
Lídri spolu hovorili desať minút.
Šaronov úrad medzitým pripravuje schôdzku s Abbásom. Hlavnou témou by malo byť zastavenie teroru. Palestínčania budú chcieť hovoriť o odchode izraelských vojakov z území pod ich správou. Podľa Izraela musí Abbás najskôr ukázať, že má výsledky v boji proti terorizmu.
To však nebude ľahké. Napríklad Hamas tvrdí, že bude s Abbásom spolupracovať, trvá však na tom, že bude naďalej bojovať proti židovskému štátu. Dôkazom je včerajšia akcia organizácie, ktorá vypálila na osadu v Gaze 12 rakiet Kassám. Nikoho nezranili, spôsobili však škody.
Najhorší dopad majú vypálené rakety na Abbása: militanti mu odkázali, že so zastavením útokov na Izrael nerátajú.
Abbása ohrozuje aj ďalší fakt. Ukazuje sa, že volebná účasť v palestínskych voľbách nebola taká, ako sa tvrdilo.
V pondelok hovorili palestínski predstavitelia o 65-percentnej účasti, ale v oficiálnej správe volebnej komisie toto číslo nespomenuli.
Pre zmätky s volebnými zoznamami a chaotické hlasovanie v posledných hodinách podľa člena volebnej komisie Hannu Násira toto číslo nikdy nebude známe. Agentúra AP ho však odhadla na necelých 50 percent.
Neistota o skutočnej volebnej účasti Abbásovi nepomáha. Islamský džihád už vyhlasuje, že nový líder nereprezentuje názor väčšiny Palestínčanov. Práve toho sa Abbásov tím obával.
Silnú pozíciu nemá ani Ariel Šaron. Podarilo sa mu síce zostaviť koaličnú vládu s labouristami a náboženskou stranou Jednotná Tóra Judaizmu, ale s najtesnejšou možnou väčšinou. Navyše, hrozí vnútorný rozklad jeho strany Likud, ktorý by mohol znamenať pád vlády.
Mocenské zmeny nastali aj v palestínskej samospráve. Podľa izraelských médií rezignoval šéf palestínskej bezpečnosti - vplyvný Džobríl Radžúb - a Abbás požiadal súčasného premiéra Ahmeda Kuráju, aby zotrval v úrade.
Autor: JANA MIKUŠOVÁ,Tel Aviv