a ostatných aktérov má byť takzvaná zelená kniha, ktorú včera schválila komisia.
"Európa potrebuje rozsiahlu stratégiu, ktorá jej umožní lepšie zvládať prílev prisťahovalcov a ktorá má zásadný význam na dosiahnutie cieľa únie stať sa najkonkurencieschopnejším svetovým hospodárstvom," vyhlásili eurokomisári Franco Frattini a Vladimír Špidla.
Nutnosť unijných pravidiel na prijímanie pracovných síl z tretín krajín (mimo EÚ) nemá podľa komisie narušiť právo jednotlivých členských štátov obmedziť prisťahovalcov. "Som si plne vedomý toho, že jednotliví aktéri majú v tejto otázke rôzne názory a potreby," uznal Frattini, ktorý v komisii vedie rezort spravodlivosti, slobody a bezpečnosti. Po verejnej diskusii v júli chce Frattini do konca roka predložiť politický plán k otázkam legálneho prisťahovalectva.
Štáty únie podľa komisie musia reagovať na demografický vývoj a starnutie obyvateľstva. "I keby únia do roku 2010 splnila cieľ Lisabonskej stratégie na zvýšenie zamestnanosti, ich celkový počet sa zníži," píše sa v zelenej knihe. Experti zároveň predpovedajú, že v rokoch 2010 až 2030 v terajších 25 štátoch EÚ klesne počet zamestnaných o 20 miliónov - ak sa nezvýši prisťahovalectvo. "Tento vývoj sa silne odrazí v ekonomickom raste, vo fungovaní vnútorného trhu a v konkurencieschopnosti firiem EÚ," varuje zelená kniha.
Prisťahovalectvo samo osebe však vraj nie je receptom proti starnutiu obyvateľstva. "Splnenie požiadavky pracovného trhu a zaistenie prosperity Európy by však mohli vyžadovať plynulejšiu imigráciu," argumentuje komisia a dodáva, že únia musí reagovať na súťaž niektorých svetových regiónov o prilákanie ekonomicky vhodných prisťahovalcov. "Prijímanie ekonomických migrantov je základom každej prisťahovaleckej politiky," zdôrazňujú experti EÚ.
Spoločná politika podľa zelenej knihy môže prispieť k rýchlejšej integrácii imigrantov. Komisia zároveň varuje, že ak sa členské štáty nezhodnú, vzrastie počet tých, ktorí budú v únii hľadať prácu načierno.
Autor: David Zelinger, Brusel