BRUSEL 17. decembra (SITA/Reuters) - Lídri Európskej únie (EÚ) sa v sobotu na svojom summite dohodli na vytvorení konštitučného konventu, ktorý by sa mal zaoberať budúcnosťou EÚ a tým, ako ju pre apatickú európsku verejnosť urobiť obľúbenejšou. Dvojdňový
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
summit v kráľovskom paláci Laeken na predmestí Bruselu však poznačilo politické handrkovanie, ktoré v poslednom čase kazí imidž európskej pätnástky.
K najdôležitejším výsledkom laekenského summitu patrí:
Lídri EÚ vymenovali 75-ročného bývalého francúzskeho prezidenta Valeryho Giscarda d`Estainga na čelo konventu, ktorý by mal predložiť návrhy dlhodobých zmien fungovania EÚ, prípadne navrhnúť jej vlastnú ústavu.
Belgický minister zahraničných vecí Louis Michel oznámil vznik dohody o vytvorení medzinárodnej mierovej jednotky pre Afganistan a túto skutočnosť označil za "rozhodujúci míľnik v histórii EÚ". Ďalší ministri však oznámenie šéfa belgickej diplomacie popreli s tvrdením, že EÚ ešte nie je v stave organizovať vojenskú operáciu.
Počas antiglobalistickej demonštrácie v prvý deň summitu použila belgická polícia proti maskovaným anarchistom, ktorí boli ozbrojení kameňmi a železnými palicami, vodné delá a slzotvorný plyn. Demonštranti hádzali do príslušníkov polície zápalné fľaše a demolovali okolité
Účastníci summitu nedospeli k zhode o tom, ktoré krajiny by sa mali stať sídlami dvanástich nových agentúr EÚ, vrátane agentúry pre bezpečnosť potravín či úradu pre námornú bezpečnosť. Taliansky premiér Silvio Berlusconi stratil v záverečnom finále všetku trpezlivosť a odmietol podporiť kompromisnú dohodu, keďže trval na tom, aby sídlo potravinovej agentúry bolo v Parme, a nie v Helsinkách.
Únia vyhlásila svoju 60 000-člennú jednotku rýchleho nasadenia za plne operatívnu, a to aj napriek zlyhaniu diplomatického úsilia voči Grécku a Turecku o zabezpečení prístupu k vojenským zariadenia NATO na území Turecka.
Lídri Únie menovali 10 kandidátskych krajín (vrátane Slovenska), ktorých členstvo v EÚ považujú v roku 2004 za reálne. Musia však "energicky pokračovať v reformách".
Európska únia na tlak Veľkej Británie, Nemecka, Talianska, Holandska a Španielska odstúpila od svojej požiadavky na Spojené štáty, aby v budúcnosti nerozširovali vojnu proti terorizmu aj za hranice Afganistanu.
Lídri EÚ tiež stiahli návrh na vytvorenie spoločnej pohraničnej stráže, zároveň však deklarovali, že si želajú užšiu spoluprácu v oblasti ochrany vonkajších hraníc v rámci opatrení na boj proti terorizmu, ilegálnej migrácii a prevádzačstvu.
EÚ sa zaviazala urýchliť ekonomické reformy, aj keď pokrok v tejto oblasti bol podľa Medzinárodného menového fondu sklamaním.
Hlavy štátov a šéfovia vlád členských krajín poverili svojich ministrom, aby čo najrýchlejšie vypracovali dohodu o jednotnom európskom patente, ku ktorej zatiaľ nedospeli kvôli sporom o jazyky, v ktorých by mali byť budúce patenty zaregistrované a tiež o navrhovanej európskej satelitnej sieti Galileo, ktorej potrebu niektoré krajiny spochybňujú alebo nie sú ochotné do nej investovať bez garancie súkromných financií.
Delegáti summitu vyzvali na užšiu spoluprácu s Ruskom v boji proti kriminalite a terorizmu. Francúzsky prezident Jacques Chirac navrhol, aby sa ministri vnútra EÚ a Ruska stretávali na pravidelných rokovaniach, na ktorých by diskutovali o aktuálnych problémoch a vyslovil sa za častejšie kontakty s Moskvou, pokiaľ ide bezpečnostné a politické otázky.