Minister školstva Martin Fronc chce ešte v januári predložiť do vlády návrh zákona o študentských pôžičkách, ktorý okrem iného zavádza aj čiastočné spoplatnenie vysokoškolského štúdia. Presné znenie zákona zatiaľ nechce prezradiť. ILUSTRAČNÉ FOTO SME - SOŇA REBROVÁ
Minister školstva Martin Fronc verejnosť informoval, že v najbližších dňoch chce do vlády opäť predložiť zákon o študentských pôžičkách, ktorý zároveň prinesie čiastočné spoplatnenie štúdia zo strany študentov.
Pôjde už o tretí ministrov pokus, pri každom urobil určité ústupky. Ako bude vyzerať konečná verzia tretieho návrhu zákona, nám však prezradiť odmietol. "Pán minister chce ešte rokovať s ministrom financií Ivanom Miklošom o tom, či je vhodné, aby súkromné vysoké školy boli financované rovnako ako štátne. My si myslíme, že nie," povedala ministrova hovorkyňa Monika Murová.
Až po dohode minister predloží návrh zákona na legislatívnu radu vlády, a vtedy sa s ním bude môcť prvýkrát oboznámiť aj verejnosť.
Murová však hovorí, že základná filozofia zákona aj jeho princípy ostávajú nezmenené. "Sociálny systém je nastavený dobre. Po rokovaniach s predstaviteľmi rady vysokých škôl sa minister vyjadril, že sme splnili množstvo ich podmienok, napríklad možnosť nevyberať školné v prvých troch rokoch. Splnili sme aj podmienky študentov, keď sme im dali právo veta pri hlasovaní o tom, ako nakladať s peniazmi, ktoré sa zo školného vyberú. Minister študentom i rektorom prisľúbil, že po zavedení školného sa školám nebude uberať, naopak rozpočet na vysoké školstvo sa bude i naďalej zvyšovať."
Jediným sporným bodom zákona tak ostáva nesplnená podmienka Študentskej rady vysokých škôl, aby študenti nedostávali pôžičky len do výšky školného, ale aj na náklady na stravné, ubytovanie či cestovné.
"Minister navrhuje, aby ostal zachovaný súčasný pôžičkový fond a aby z neho študenti mohli čerpať pôžičky aj na iné náklady ako školné," povedala Murová.
Minister je podľa jej slov pripravený rokovať o výhradách voči zákonu.
Ak návrh zákona o študentských pôžičkách schváli vláda, na najbližšie rokovanie parlamentu by sa mohol dostať v marci. Zákon, prinášajúci okrem iného aj čiastočné spoplatnenie štúdia, by potom mohol začať platiť už od septembra tohto roku. (sr)
V čom Fronc doteraz ustúpil
* že školné nebude od 10 do 20 percent z priemerných ročných nákladov na študenta vysokej školy, ale jeho dolná hranica môže byť nulová. Ustúpil tak požiadavke rektorov, ktorí školné vyberať nechceli. Študenti niektorých vysokých škôl tak po zavedení školného nebudú musieť platiť žiadne školné. To však bude platiť len v prechodnom trojročnom období, potom sa dolná hranica postupne opäť zvýši až na 10 percent.
* študentom dal právo veta pri nakladaní s peniazmi, ktoré sa zo školného vyberú. Znamená to, že bez súhlasu zástupcov študentov ich vysoká škola nebude môcť použiť
* uvažuje tiež o tom, že pôžičky sa nebudú dávať len na školné, ako sa navrhovalo doteraz, ale že si študenti budú môcť vybrať pôžičky aj na ostatné náklady: stravné, skriptá, ubytovanie, cestovné...