Putin chce vylepšiť imidž sebe aj Rusku. Rok začal medzi deťmi. Neskôr by však malo dôsjť aj na diskreditáciu nepriateľov. FOTO - REUTERS
Minulý rok sa imidž Ruskej federácie i jej prezidenta Vladimira Putina dramaticky zhoršil. Svedčí o tom viacero výskumov, článkov v zahraničnej tlači i výročných správ odborných inštitúcií. Prezidenta Putina autori porovnávajú s bývalým irackým prezidentom Saddámom Husajnom či čílskym Augustom Pinochetom.
I keď sa Putin tvári, že mu takáto povesť neprekáža, v kuloároch Kremľa sa rodí nový, tajný plán. Má za cieľ vylepšiť obraz Ruska i jeho vládcu vo svete. Za akúkoľvek cenu.
Hanby roka
V roku 2004 utrpelo Rusko predovšetkým zásluhou neobratných Putinových manévrov niekoľko zásadných porážok a výsledkom bola často veľká hanba.
Likvidácia ropného gigantu Jukos zhoršila investičnú klímu. Podľa amerického Heritage Fuandation je z hľadiska slobody ekonomika Ruska až na 124. mieste na svete, tesne za Kamerunom.
Miešanie Putina do vnútorných záležitostí Ukrajiny, likvidácia slobodných médií, vojna v Čečensku i séria teroristických útokov sú ďalšími prehrami. Rusko stratilo pozíciu "obeti teroristov" a získava povesť štátu, ktorý používa v boji so zlom neprípustné metódy.
Ničiť nepriateľov
Kremeľ preto poveril svojich špecialistov na PR, aby sa začali zaoberať rehabilitáciou krajiny v očiach sveta. Podľa ruského ministerstva zahraničia náprava neutešeného stavu vyjde najmenej na 1,5 miliardy amerických dolárov ročne.
Vplyvný týždenník Versia nedávno priniesol senzačné odhalenie plánu, podľa ktorého sa má v roku 2005 táto suma utrácať. Ako prototyp sa už teraz používa Veľká Británia. Tu pôsobí ruská mládežnícka organizácia Kráčajúci spolu (Coming Togeher), ktorá má doma i v zahraničí rovnaké poslanie: nevylepšovať imidž Ruska, ale ničiť imidž jeho nepriateľov. V Británii sa sústredí na politických emigrantov, ako je oligarcha Boris Berezovskij alebo čečenský veliteľ Achmed Zakajev, ktorému nedávno podpálili dom.
Kráčajúci spolu
Organizácia Kráčajúci spolu vznikla na objednávku z Kremľa podľa vzoru mládežníckych organizácií v Taliansku za vlády Mussoliniho a spolupracuje s ruskou tajnou službou FSB. Je zložená z mladých radikálov, ktorí sa pokladajú za ruských vlastencov. Kremeľ ich používa tam, kde nemôže otvorene vystúpiť sám.
V Británii majú tento rok vytvoriť odbočku zloženú z britských občanov. Tí budú organizovať demonštrácie, požadujú napríklad vyhnanie čečenských utečencov z krajiny, a vytvárať zdanie, že britská verejnosť sympatizuje s Kremľom a odsudzuje čečenských separatistov.
Putinovi komsomolci
V londýnskej kancelárii Coming Together teraz pracuje viac ako dvadsať ruských inštruktorov. Každý z nich dostáva mzdu až 5-tisíc dolárov mesačne a ešte 100 dolárov denne diéty. Podľa novín Versia tieto sumy navrhla administratíva prezidenta. Aj preto sa pre túto skupinu vžila prezývka Putinovi komsomolci.
Ich vodca Vasilij Jakimenko je v Kremli častým hosťom a nedávno mu osobne zástupca šéfa prezidentskej administratívy Vladislav Surkov schválil "britský plán".
Nezávislí experti však neveriacky krútia hlavami, podľa nich je lepšie prestať robiť kroky, ktoré kazia reputáciu Ruska, než vytvárať pololegálne organizácie.
Cenzúra
Zlý obraz vo svete trápi Rusko už niekoľko rokov, ale teraz zrejme dosiahol počet negatívnych informácií o moskovských vládcoch vrchol. Aj preto Kremeľ koncom roka 2004 rozhodol, že zavedie ešte jedno opatrenie na vylepšenie svojho obrazu a cenzúru, fungujúcu v Rusku už takmer dokonale, rozšíri na zahraničných novinárov. Duma už začala s plnou vážnosťou prerokúvať nový zákon, podľa ktorého môže byť každý znevažujúci výrok o Rusku dôvodom odmietnutia víza pre novinárov. Ako potom takýto novinár bude vytvárať kladný obraz Ruska, zatiaľ sa v Kremli nehovorí.
Autor: agentúra Epicentrum pre SME