Britský premiér Tony Blair: zo zástancu zavedenia eura na ostrovoch sa stal jeho odporca. FOTO - TASR
treba mať na zreteli to, čo je dobré pre britské úrokové miery, investície a zamestnanosť.
Euro je preňho špecifická ekonomická dimenzia, pretože Británia by vstupovala do ekonomickej únie. Hoci politické podmienky sú vhodné na začlenenie sa Británie do Európskej menovej únie, o hospodárskych podmienkach sa to v súčasnosti povedať nedá.
V minulosti Blair neskrýval svoje odhodlanie začleniť krajinu do menovej únie a britskú libru nahradiť spoločnou európskou menou. Podľa analytikov by takýto krok zmenil úlohu krajiny v Európskej únii. Podľa Blaira sa Británia stala európskym lídrom aj bez toho, aby prijala euro.
Minister financií Gordon Brown stanovil pred časom päť podmienok, ktorých splnenie umožní bezbolestný a hladký vstup Británie do eurozóny. Cieľ sa však nedosahuje.
Jednou z hlavných prekážok na uskutočnenie referenda o prijatí eura je skeptický postoj Britov voči nemu. Podľa dávnejších premiérových úvah sa malo referendum uskutočniť najneskôr v tomto roku, pred nasledujúcimi parlamentnými voľbami. Avšak vzhľadom na to, že sa tento rok, asi v máji, uskutočnia parlamentné voľby a na začiatku budúceho roka by sa malo uskutočniť referendum o Európskej ústave, hlasovanie o prijatí spoločnej meny na Britských ostrovoch neprichádza do úvahy. (reuters, tasr)