Dlhová úľava nie je opatrením, ktoré je prijímané všeobecne, i keď podľa Browna uvoľní dotknutým štátom vyše troch miliárd dolárov. Napríklad Austrália, ktorá je v čele tabuľky krajín poskytujúcich oblasti po zemetrasení a mohutnej prílivovej vlne pomoc, usudzuje, že nie je možné kontrolovať, či budú uvoľnené peniaze skutočne použité na pomoc postihnutým ľuďom.
Austrália, ktorá nie je členom G7, preto dáva prednosť priamej pomoci, ktorú môže ovplyvniť.
Oficiálne bude podľa Browna rozhodnutie o moratóriu splátok dlhov potvrdené na nasledujúcom zasadnutí Parížskeho klubu veriteľov. Avšak Británia, Francúzsko, Nemecko, USA, Japonsko, Taliansko a Kanada sa už na tom dohodli.
O pomoci budú ministri financií krajín G7 rokovať aj na začiatku februára na zasadnutí v Londýne. To by už mali mať odhad Medzinárodného menového fondu a Svetovej banky o potrebách na obnovu postihnutých oblastí.
Británia presadzuje úľavy dlhov najchudobnejších krajín globálne. Je to súčasť zahraničnej politiky súčasnej labouristickej vlády a súčasť jej programu pre tohtoročné predsedníctvo skupiny G8, ktorá spolu s krajinami G7 zahŕňa aj Rusko.
(čtk)