BRATISLAVA - Slovenská televízia vsúvala minulý týždeň do vysielania upútavku na súťaž SuperStar. Aj pri vysielaní dvojdielneho filmu Pápež Ján XXIII. sa v ľavom rohu na chvíľu objavilo blikajúce logo programu s informáciou o čase jeho vysielania.
"Nejde o reklamu pre nejaký podnikateľský subjekt, nie je to teda injektáž v pravom slova zmysle," hovorí Branislav Zahradník z vedenia STV. Je presvedčený, že STV neporušila ani zákon, ktorý jej zakazuje prerušovať program reklamou. Televízia podľa neho len súbežne s filmom divákom poskytla informáciu o svojom ďalšom programe. "Je to nový prvok. Budeme čakať na reakciu divákov, predpokladáme diskusiu, prípadne aj podnety na licenčnú radu. Veríme však, že sa zachová kompetentne a dá precedens pre ďalšie správanie sa televízie v oblasti marketingu," hovorí.
Rada pre vysielanie a retransmisiu už rokovala o vložení informácie o "novom začiatku" STV, ktorá sa zjavovala na obrazovke koncom roka 2003. Podobný prvok využila STV aj vo februári 2004, keď umiestnila dve prekrížené obrúčky s textom "dnes" do pravého dolného rohu ako upútavku na súťaž Svadba snov. Rada to zhodnotila ako opakované porušenie zákona a dala STV pokutu 100-tisíc korún.
Injektáž, teda vsúvanie reklamných prvkov priamo do programov, ktorú STV ponúka firmám na svojej webovej stránke, už kritizovalo ministerstvo kultúry. Zahradník hovorí, že televízia takúto reklamu ešte nepredala. Uvažuje však aj o využití techniky tzv. splash screenu, počas ktorej sa zužujú záverečné titulky filmu, a na dvoch tretinách obrazovky sa počas nich objavia upútavky. Túto techniku nedávno ako prvá zaviedla komerčná televízia Markíza.
"Snažíme sa o nové moderné metódy, ktoré nie sú u nás bežné, samozrejme, že súčasná legislatíva je možno striktnejšia," hovorí Zahradník. Na otázku, či bolo vhodné skúšať nové reklamné prvky práve na filme o pápežovi, odpovedal: "V tomto individuálnom prípade by som to nechal na posúdenie verejnosti. Pripúšťam subjektívny názor, že to nebolo najvhodnejšie, ale zrejme na to mali programoví pracovníci dôvod."
Nápad na zvýšenie limitu reklamy pre STV z doteraz povolených 3 percent podľa Zahradníka riaditeľ Richard Rybníček spomenul pre médiá zatiaľ len ako víziu rozvoja televízie. Viac reklamy by podľa neho pomohlo STV zaplatiť náročnejšie programy.
Kto predáva reklamu v STV
Reklamný čas v STV predáva dnes jej dcérska spoločnosť 1.2 media, založená koncom januára 2004, teda len pár dní pred tým, ako začal platiť zákon, podľa ktorého musí každý podobný krok odsúhlasiť Rada STV.
So spoločnosťou ARBOmedia.net, ktorá jej reklamný čas predávala predtým, ukončila STV spoluprácu ku koncu roka 2003. Niekoľko mesiacov potom reklamu predávalo pracovisko STV Telexim, čo podľa správy pre Radu STV zo začiatku tohto roka malo priniesť priehľadnosť do zmlúv. Dnes je väčšina bývalých pracovníkov Teleximu zamestnaná v 1.2 media.
Zahradník hovorí, že charakter zmluvy podľa neho vôbec nevyžaduje súhlas Rady STV. "1.2 media sa nestala exkluzívnym predajcom reklamného času ako celku. Iba istou formou mandátneho vzťahu realizuje v mene Slovenskej televízie a na účet televízie predaj komerčných prvkov," tvrdí. Predaj reklamného priestoru teda podľa neho nejde cez sprostredkovateľa, ako to bolo v prípade ARBOmedia.net, a STV má plnú kontrolu nad príjmami z tejto činnosti.
Člen Rady STV Peter Malec nesúhlasí. "Zmluva s 1.2 media nemohla byť podpísaná pred účinnosťou zákona o STV - možno len akési memorandum, alebo zmluva o zmluve. Ak mi niekto vysvetlí, ako môže verejnoprávna televízia uzavrieť zmluvu s neexistujúcou spoločnosťou, budem rád." Spoločnosť 1.2 media totiž podľa výpisu zapísali do obchodného registra až 1. apríla 2004. Mandátna zmluva, ak existuje, je podľa Maleca len nešikovným obídením zákona.
STV chce na reklame tento rok zarobiť viac ako 400 miliónov, čo je takmer dvojnásobok oproti minulému roku.
Autor: zu