Zahraničné obete sú uložené v ľade, experti im odoberajú vzorky DNA a snažia sa ich tak identifikovať. Miestnych ukladajú do hromadných hrobov. FOTO - TASR/EPA a REUTERS
Tsunami a ich následky sa už stávajú históriou - aspoň pre tím historikov, ktorí v thajskom Phúkete a na Krabi od víkendu zhromažďuje zničené lode, trosky a pamiatky, aby zdokumentovali prírodnú katastrofu. Celú zbierku budú symbolizovať hodiny, ktoré sa zastavili vo chvíli, keď vlna udrela.
Na zázrak už neveria
Pre príbuzných obetí a predovšetkým rodinných príslušníkov nezvestných tsunami zostávajú mučivou prítomnosťou. "Dva týždne po udalosti už na zázrak asi nikto neverí," hovorí zamestnanec nemeckej ambasády, ktorá podobne ako ostatné najviac postihnuté krajiny ešte nestiahla svoje zastúpenie z phúketského koordinačného centra pre obete.
Stretáva sa s tými, čo pátrajú po svojich najbližších. "Príbuzní chcú získať predovšetkým istotu. Zlá správa je pre nich asi teraz lepšia ako žiadna správa."
Prezerajú fotky
Najvytrvalejší obchádzajú budhistické kláštory a nemocnice, kde sú sústredené mŕtvoly, a prezerajú nové fotografie tiel, ktoré sa na ľudské už priveľmi neponášajú. Prezerať si priamo mŕtvoly v márnici je už týždeň zakázané. Najviac tiel je sústredených vo svätyni Yanao v provincii Taku Pa.
Podľa koordinačného centra rozpoznajú príbuzní každý deň okolo 15 tiel. V márniciach zostáva stále viac než 5-tisíc mŕtvol a mobilných chladiacich boxov je aj napriek dodávkam zo zahraničia nedostatok.
"Prvou fázou po katastrofe boli bezprostredné záchranné akcie. Nasledovalo ošetrovanie a teraz sme už dlhšie vo fáze identifikácie mŕtvol," približuje postupnosť prác hovorca ministerstva zahraničných vecí v phúketskom centre. Aj preto je už v centre pomoci v Phúkete pokoj, ktorý rušia len televízne štáby. Terapeutické centrum pre obete už zatvorili, nervózny chaos vystriedala rutina.
Fotografie nezvestných s otázkou: "Nevideli ste?" sú smutnou atrakciou pre zvedavcov, čo prišli do Thajska po tragédii. Najviac fotografií - zväčša usmiatych a šťastných ľudí - stále patrí Švédom zo zdevastovanej pláže Khao Lak. Pri nich je opis (výška, hmotnosť, farba očí a vlasov, zvláštne znamenia) a kontakt.
Koncert pre siroty
Trochu šťastia a úsmevov videl v sobotu Patong na koncerte pre siroty, ktoré zostali po tsunami. Pred jednou z miestnych škôl parkovali stovky mopedov, na ktorých sa priviezli s rodičmi tie šťastnejšie deti. Z reproduktorov znie hlasno hudba a na pódiu sa striedajú deti pri tanečných vystúpeniach. Najväčšie ovácie získa osirené dievčatko, asi desaťročné. Máva publiku a mizne za oponou.
DNA
"DNA získame zo všetkých tiel v márniciach," tvrdí thajský policajný predstaviteľ K. Narongit. Asi 700 tiel, ktoré sa už nemali kam pomestiť, skončilo v dočasnom masovom hrobe. Neskôr ich vyberú. Takmer všetci pochovaní boli Thajčania, s nimi vraj aj niekoľko cudzincov, čo znepokojilo niektoré krajiny. Thajsko hneď uisťovalo, že všetkým odobrali DNA.
"Väčšina turistov aj pozostalých odcestovala do Nemecka. V médiách sme ľuďom vysvetlili, že v tejto chvíli tu už nemajú ako pomôcť. Ak odovzdali úradom potrebné informácie o nezvestných a ich vzorky DNA, v tomto štádiu im už ináč ako slovami útechy nemôžeme pomôcť," hovorí nemecký zástupca. "Teraz treba čakať, ako dopadne porovnávanie vzoriek DNA."
Rozhodujúcimi znakmi pri identifikácii je miesto nálezu, oblečenie obete, materské znamienka a ak je k dispozícii záznam chrupu. S týmto môžu pomôcť príbuzní, ďalej je to záležitosť odborníkov.
Vzorky DNA nezvestných, ktoré sa zachovali väčšinou na zubných kefkách a hrebeňoch, nemusia byť vždy stopercentnou stopou. Nedá sa totiž vylúčiť, že tieto predmety použil niekto iný ako hľadaná osoba. Pátranie tak môže byť bezvýsledné, prípadne dôjde k omylom, ako sa stalo aj v Spojených štátoch po 11. septembri.
Priveľa mŕtvol
Väčším problémom je množstvo mŕtvol, na ktoré asi 300 expertov z 30 krajín nestačí. Na jedno telo potrebuje odborník asi hodinu. "Pracovať v horúčave so znetvorenými a rozkladajúcimi telami je obdivuhodná a hrozná práca," hovorí Narongit o expertoch. "Aj tak sa pravdepodobne nepodarí nikdy určiť totožnosť stoviek ľudí, možno aj viacerých."
Taká rozsiahla operácia, kde by sa naraz stretlo toľko expertov na DNA, nemá porovnanie so žiad- nou inou akciou. Ani s 11. septembrom.
Kedy experti skončia? Narongit len pokrčí plecami. "To podľa mňa nevie nikto," hovorí, hoci politici aj médiá často hovoria o jednom mesiaci.
Autor: MAREK CHORVATOVIČ, Phúket