Tisíce rodín z Európy i Spojených štátov by chceli pre siroty, ktoré zostali po tsunami, urobiť viac, než len poslať finančný obnos. Traumatizovaným deťom chcú poskytnúť nový domov. Sú zdesení zo správ o obchodníkoch s bielym mäsom, ktorí by osirelé deti mohli zneužívať na ťažké práce či na prostitúciu.
Väčšina organizácií ale záujemcom odpovedá rovnako - teraz nie. "Je to určite dobre mienené, dostať dieťa adopciou do bezpečia. Deti by ale mali ostať tam, kde sú doma: v ich dedine, ak je to možné u svojich príbuzných alebo domácej náhradnej rodiny," hovorí pre agentúru AP nemecká expertka na adopcie detí Maria Holzová z organizácie Terre des hommes.
Adopcie neodporúča ani Detský fond OSN (UNICEF). "Zatiaľ sa nám ozvali dve rodiny, ale UNICEF cezhraničnú adopciu nepodporuje," povedala pre SME Zuzana Alnerová zo slovenského UNICEF-u. Fond s tým nemá dobré skúsenosti. "Keď emócie opadnú, ukáže sa, že ľudia nevedia, do čoho idú. Začína sa prejavovať jazyková i kultúrna bariéra a deťom to neprospieva," dodáva Alnerová.
Cudzie prostredie, noví ľudia a neznáma reč - to všetko by mohlo sirotám skôr uškodiť.
Adopciám sa nebránia len detské organizácie. Nie povedali aj postihnuté krajiny: Srí Lanka a Indonézia deti do cudziny nedajú. V krajinách stále vládne chaos. Nie je možné zistiť ani to, či dieťa skutočne stratilo rodičov a nemá príbuzných. Bude trvať dlhé mesiace, než si budú úrady isté a ďalší čas potrvá, než budú schopné preveriť náhradné rodiny.
Obchod s deťmi má v týchto končinách tradíciu siahajúcu dávno pred tsunami a prírodná katastrofa obchodníkom s bielym mäsom iba nahráva. Objavujú sa dokonca prípady, že deti si berú príbuzní a snažia sa ich predať do zahraničia, aby sa sami dokázali uživiť.
Podľa Alnerovej deťom najviac pomôžu finančné dary. Prvé, čo pre nich musia odborníci urobiť je zbaviť ich stresu. "Tsunami zabili aj mnoho ich učiteľov, a tak teraz zo zbierok školíme nových ľudí, ktorí by deťom dokázali vysvetliť, čo sa to stalo a pomôcť im prekonať tú hrôzu," dodáva Alnerová.
MIRIAM ZSILLEOVÁ
Taliansky eurokomisár chce siroty dostať do Európy
Detí, ktoré katastrofa v juhovýchodnej Ázii pripravila o rodičov, sa možno ujmú i európski rodičia. Navrhuje to taliansky eurokomisár Franco Frattini. Okrem adopcií na diaľku propaguje i adopcie skutočné, načas či navždy.
Návrhy na zjednodušenie adopcií má urýchlene vypracovať Európska komisia. Frattini o tom chce rokovať aj s ministrami vnútra a spravodlivosti členských štátov únie koncom januára v Bruseli.
Podľa slov hovorcu eurokomisie uvažuje Frattini hlavne o "dočasných adopciách". Sirôt z Ázie by sa tak načas ujali rodičia v Európe, ale len so súhlasom krajiny, odkiaľ deti pochádzajú.
Akciu by štáty únie museli navyše koordinovať s UNICEF a UNHCR. Právny podklad by sa mohol podobať akciám štátov, ktoré poskytli dočasné útočisko vojnovým utečencom z Bosny a Hercegoviny. Komisia vraj zároveň skúma, ako by bolo možné načas umiestniť siroty z Ázie v európskych ozdravovniach. Vzorom sú akcie pre deti z okolia Černobyľu.
V talianskom denníku La Republica Frattini včera zdôraznil, že Európa už môže ponúknuť dočasné útočisko ľuďom z krajín postihnutých prírodnou katastrofou. "Ustanovenia sa ale týkajú len dospelých."
Deti a mládež by podľa neho mali v Európe stráviť niekoľko mesiacov, a potom sa vrátiť domov.
DAVID ZELINGER, Brusel