Niečo také som ešte nevidel, hodnotil škody v indonézskom Acehu Kofi Annan. Záchranárom sa pritom ešte stále nepodarilo dostať na všetky zničené miesta. Situáciu komplikujú aj boje medzi vládnymi vojakmi a povstalcami. FOTO - REUTERS |
Indonézia včera našla ďalších 7000 mŕtvych tiel. Počet obetí zemetrasenia a tsunami sa tak len v tejto krajine vyšplhal na 101 318. Celkovo ich je už viac ako 150 000. Ani hrôzy, ktoré južná Ázia v posledných dňoch prežíva, však nezastavili miestne konflikty.
Prvé dni po tsunami to vyzeralo, že šok z katastrofy prekvapil aj vojakov a povstalcov. Médiá písali, že dlhoročné konflikty na Srí Lanke a v indonézskej provincii Aceh utíchli. Hovorilo sa, že povstalci dokonca pomáhajú vládnym úradníkom. Všetkým išlo o záchranu ľudí a ich majetku. Iba na chvíľu.
Včera sa ozvali Tigre oslobodenia tamilského Ílamu. Tvrdia, že srílanskí vojaci využili humanitárnu pomoc na to, aby obsadili ich územia. Vojaci sa vraj natlačili do táborov pre ľudí, ktorí prišli o domov.
Tvrdia tiež, že vláda neposiela dostatok pomoci na severovýchod ostrova, kde žije tamilská menšina a kde všetko riadia tamilské tigre. Vláda to popiera.
Podobne to vyzerá aj v provincii Aceh. Najpostihnutejšia oblasť na severe indonézskeho ostrova Sumatra roky bojuje za nezávislosť. Indonézska armáda tvrdí, že Hnutie za slobodný Aceh zneužíva tragédiu a útočí na jej vojakov. Povstalci tvrdia, že je to naopak. Útočia vraj vojaci.
Nikto nedokáže rozsúdiť, kto má pravdu. Faktom však je, že armáda poslala do Acehu vojenskú techniku, ktorá sa má použiť pri odstraňovaní škôd. Spojené štáty už včera Jakartu varovali, aby ich náhodou nepoužila aj na boj proti povstalcom.
Pomoc v týchto oblastiach sa ukazuje ako obrovský problém. Nejde len o zlé a poničené cesty či chaos, ktorý nevie nikto poriadne dostať pod kontrolu. Medzi záchranárov, vládu a ľudí sa stavajú aj zbrane a radikálne hnutia. Mnohé západné organizácie len postupne zisťujú, ako to na mieste funguje, kto je kto a aké má úmysly.
Včera sa objavili správy, že v Acehu je okrem normálnych záchranárov aj 200 pomocníkov z teroristickej organizácie. Extrémistická islamistická skupina Laskar Mudžahedín má údajne kontakty na al-Káidu a Usáma bin Ládina a v Indonézii sa zviditeľnila útokmi na kresťanov.
Práve táto skupina v Acehu rozložila vlastný tábor. Jej ľudia vraj pomáhajú pri zbieraní mŕtvych tiel a distribúcii jedla. Podľa agentúry AP chcú ľuďom ponúkať aj islamské učenie.
Američania a Austrálčania, ktorí v oblasti najvýraznejšie pomáhajú, sa obávajú, že skupina bude brojiť proti ich ľuďom. Najmä Američania sa boja, že by sa mohli stať terčom teroristických útokov.
Analytici ale hovoria, že to nie je pravdepodobné. Najľudnatejšia moslimská krajina na svete je totiž od tsunami aj napriek odporu voči americkej zahraničnej politike Washingotnu vďačná. Aj radikálne "humanitárne" skupiny si musia uvedomiť, že útok na Američanov by najviac poškodil obyčajných ľudí, ktorí prežili tsunami. Po útoku by totiž mnohé zahraničné organizácie z Acehu odišli.